Son zamanların trend mottosu: Çok da şey yapmamak lazım…

  • “İnsan akıllı hayvandır.” Aristoteles
  • “İnsan akıllı hayvan değildir, akla uyduran hayvandır.” Robert Heinlein
  • “İnsan, ne zaman akla uygun davranması gerekse kendini kaybeden hayvandır.” Oscar Wilde
  • “İnsanın akıllı hayvan olduğu iddia edilmiştir. Hayatım boyunca bu iddiayı destekleyecek kanıtları arayıp durdum.” Bertrand Russel

Verimlilik eğitimlerimizde zaman matrisinin rasyonel bakış açısıyla yüzleşen bazı katılımcılar “ama …” diye başlayan itiraz cümleleri kurarlar.

Stanford Üniversitesi’nde felsefe profesörü olan John Perry’nin “Erteleme Sanatı Oyalanma, Savsaklama ve Kaytarma Rehberi” adlı Türkçe’ye çevrilen kitabını okudum. Verimliliğin rasyonel bakış açısından hoşlanmayanlar için yazdığı bir kitap. Kitaptan bazı bölümleri paylaşmak istiyorum:

“…Sadece akıllı karar verme makineleri değiliz. İnsan aslında arzu, inanç, güdü ve geçici heveslerin iç içe geçtiği bir yumaktır. Her an farklı arzular kontrolü ele geçirmek için yarışıyorlar. Görev bilincine sahip yanım yataktan çıkmak istiyor. Rahatıma düşkün yanımsa biraz daha uyumak istiyor. Akıllı yanım gelen e-postaları yanıtlamak istiyor.”

Meraklı yanımsa boşa zaman harcamak için fırsat kollamak ve gerekli işleri olabildiğince ertelemek umuduyla yeni gelen mesajlara göz atmak istiyor.

Akıl muhteşem bir lütuf olsa da, birçoğumuz için birbirinden farklı arzularımızın sarmalı üzerindekince bir ciladan ibarettir ya da diğer arzularla yarışan görece daha zayıf bir arzudur hepi topu. Bazıları için akıllı olma isteği öylesine güçlü ve baskın bir arzu haline gelmiştir ki, davranışlarının büyük bölümünü yönlendirir…”

John Perry ise kendisini “sistematik erteleyici” olarak nitelendiriyor. “…gün gelir imkansız bir radyo programının hayalini kurarak zamanınızı boşa harcamanın, o sırada yazabileceğiniz çeşitli makale ve eleştiriden çok daha değerli bir iş olduğu anlaşılabilir. Sistematik erteleyici dünyanın en etkin insanı olmayabilir fakat fikirlerinin ve enerjisinin doğal bir şekilde akıp gitmesine izin vererek, daha katı bir sistemi izlese asla fırsat bulamayacağı birçok işi başarabilir…”

Her ne kadar verimlilik eğitimlerimiz, “ertelememek” için gereken teorik bilgiyi, pratik uygulamayı ve motivasyonu sağlamayı amaçlasa da “erteleyici” olmaktan vazgeçmiyorsanız John Perry’nin kitabını okuyabilirsiniz. Zira kendisi kitabı yazma amacını şöyle ifade ediyor: “..amacım sistematik erteleyicilerin kendilerini daha iyi hissetmesini sağlamak, onları ertelemeyen insanlara dönüştürmek değil…” Erteleyici olmaktan vazgeçemiyorsanız en azından bazı katılımcılarım gibi erteleyici olmaktan dolayı duyduğunuz suçluluğu azaltabilirsiniz.

Verimli günler dileğiyle,

 

 

Sibel Demirel – FranklinCovey Türkiye Verimlilik Uygulama Lideri