Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı 4.0


Bir kuruluşun çalışanlarının, sadece yarısının inisiyatif kullandığı, yarısından azının zor konularda açık ve dobra olduğu ve sadece üçte birinin kişisel iş hedeflerine sahip olup zaman planlaması ve performans gelişimi için uğraştığı göz önüne alındığında, o kuruluşun ödediği bedeli düşünün.

Kabul etmek gerekir ki kuruluşun etkililiği bireysel düzeydeki güçlü yönlerin ve çabaların sonucudur. Ne yazık ki, gün içinde karşılaşılan dikkat dağıtıcı durumlar, çakışan öncelikler, belirgin olamayan hedefler, zayıf iletişim ve güven eksikliği sayesinde yıpranmak ve odak noktasından uzaklaşmak kolaylaşır.

İş dünyasında, Dr. Stephen R. Covey’in en çok satanlar listesinde bulunan Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabındaki kanıtlanmış prensiplere dayalı olan eğitim, kuruluşunuzun sürdürülebilir üstün sonuçlar elde etmesi için çalışanların, yöneticilerin ve liderlerin daha yüksek bir etkililik seviyesine ulaşmaları amacıyla geliştirilmiştir. Katılımcılar, kanıtlanmış prensipleri uygulayarak verimlilikte artış, gelişmiş iletişim, güçlendirilmiş ilişkiler, artan etki ve kritik önceliklere odaklanma konularında pratik deneyim kazanırlar. Eğitim 30’un üzerinde ödül almış videolarla desteklenmektedir.

Dünyanın en iyi kişisel liderlik geliştirme çözümlerinden biri olarak bilinen Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı® 4.0 Programı, tüm zamanlarda geçerli olan üretkenlik prensiplerini modern teknoloji ve uygulamalar ile uyumlu hale getiriyor. Bir kişi her ne kadar işinin ehli olsa da, sürekli kendini geliştirip becerilerini zenginleştirmediği, kendi kendini etkin bir şekilde yönetemediği, etkili olamadığı, etkileşim kuramadığı ve işbirliği yapamadığı sürece sürdürülebilir bir başarı yakalayamayacaktır.

Bu unsurlar; birey, ekip ve şirket düzeyindeki üretkenliğin kalbinde yer alır. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı® 4.0 Programı üç farklı seviyede liderliği geliştirir:

1. Birey

• Gelişmiş olgunluk ve verimlilik özelliklerini güçlendirme ve kendi kendini yönetebilme
• Keskin bir odaklanma ve özenli planlama ile kritik öncelikleri yerine getirme

2. Takım

• Ekip yönetimi, iş tatmin düzeyi ve işbirliğini artırma
• İletişim becerilerini geliştirme ve ilişkileri güçlendirme

3. Şirket

• Temel değerleri belirlemek ve etkili bir şirket kültürü oluşturmak için bir çerçeve belirleme
• Karakter ve yeterlik y.nünden örnek oluşturabilecek mevcut liderleri ve geleceğin liderlerini yetiştirme

Bu program bir sınıf düzeninde uygulanabileceği gibi internet tabanlı bir seminer halinde de sunulabilir. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı’nı sertifikalı olarak öğretebilirsiniz.7 Alışkanlık Süreci ve Eğitim SetiEtkili İnsanların 7 Alışkanlığı 4.0 Programı, katılımcıların daha üretken olmayı öğrenmelerini sağlamanın yanı sıra, süreçleri ve araçları nasıl kullanmaları gerektiğini de göstererek, 7 Alışkanlığı gündelik hayatlarında yaşamalarını ve uygulayabilmelerini sağlıyor.7HF 750X400Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı’na Göz AtınAlışkanlık 1: Proaktif Ol!

Kontrol edilemeyecekler yerine, sorumluluk alarak, etki edilebilecek alanlara odaklanmak ve eyleme geçmek

Alışkanlık 2: Sonunu Düşünerek İşe Başla

Hem özel hem de iş yaşamında, başarı ölçütlerini net bir şekilde ortaya koymak ve bu başarıyı elde edebilmek için bir plan hazırlamak

Alışkanlık 3: Önemli İşlere Öncelik Ver

Sürekli olarak acil durumlara tepki vermek yerine en önemli hedeflerine öncelik vermek ve onları başarmak için çalışmak

Alışkanlık 4: Kazan & Kazan Diye Düşün

Karşılıklı fayda sağlayacak şekilde çevrenizdekilerle güvene dayalı ilişkiler kurarak daha etkili işbirliklerine imza atmak

Alışkanlık 5: Önce Anlamaya Çalış, Sonra Anlaşılmaya

Başkalarının ihtiyaçlarını ve bakış açılarını derin bir anlayış ile kavrayarak insanları etkilemek

Alışkanlık 6:Sinerji Yarat! 

Çeşitliliği artıran ve en önemli paydaşları tatmin eden yenilikçi çözümler geliştirmek

Alışkanlık 7:Baltayı Bile

Yenilenmek için zaman ayırarak motivasyonu ve enerjiyi artırmak, iş ve özel hayat arasındaki dengeyi kurmak


Katılımcı Yorumları


“…Ben eğitiminizi almadan önce okumuş olduğum kitabınızda gerçekten hayatta bir insanın isteyip de başaramayacağı hiçbir şeyin olamayacağını anladım ve eğitimle birlikte de bu hissiyatlarımı özgüven, cesaret  ve kararlılıkla birleştirerek hedeflerime başarılı bir şekilde ulaşabileceğimin kıpırtılarını ve heyecanını  içimde hissettim.Üç Haftalık tamamlanan uygulamalı periyotta kendimle alakalı yaşantımın her  alanında pozitif tavır sergilediğimi gözlemledim…”

Ramazan ÖZDAMAR – ALBAYRAK Demir Çelik / Satış Sorumlusu


 • Benim için 2. karede  yaşamak fark yarattı. İşleri delege ederek ekibimi işe dahil etmiş oluyorum, böylece benim önceliğim önemli işler oluyor.
 • Etkim ve yetkim dışındaki olayların olumsuz etkisinden en kısa sürede çıkıp, etki alanımdaki olumsuzluk üzerine yoğunlaşıyorum.
 • Özel hayatımdaki hedefim ile ilgili küçük adımlar attım. İş hayatımda bölümüm ile ilgili koyduğum hedefler uzun vadede gerçekleşecek ve sonuç alacağım konular. Bunu gerçekleştirmek için ekip arkadaşlarımı sahadaki sorumluluklara dahil ederek ilk aşamaya başladık.
 • Haftalık plan bana önemli işlere öncelik vererek  zamanı iyi kullanma konusunda fark yarattı. Hafta boyu planladığım işleri tamamlamak için çalışıyor olmak proaktif olmayı kendiliğinden getiriyor.
 • 7 Alışkanlığı yaşamak % 70 oranında hayatımda alışkanlığa dönüştü diyebilirim.

Bunun için sizlere çok teşekkür ederim.

Ayşe ERKOL – Lesaffre / Amasya Fabrikası Genel Bakım Şefi


“3 haftalık süreci düşündüğümde yol aldığım en önemli nokta haftalık plan ile haftaya başlıyorum. Proaktif olmak önceliğim. Aslında içinde bulunduğum rol tamda bunu gerektiriyor. Bu çerçecede bana daha sonra büyük bir arıza olarak dönecek bazı konularda iyileştirme yaparak önlem aldım. Önemli işler önceliğim. Kendimi buna göre planlıyorum uyamadığım zamanlar tabi ki oluyor telafi etmeye çalışıyorum. Büyük taşları planladığım haftada mutlaka yapıyorum. Empati kurmaya ve insanları bu şekilde dinlemeye çalışıyorum. İhmal ettiğim iki arkadaşımla görüşüp hafta sonuna kahvaltı için sözleştik. Misyonum, haklı değil mutlu olmak.”

Ayşe ERKOL – Lesaffre / Amasya Fabrikası Genel Bakım Şefi


“Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı Eğitimini almaya başlamamdan bu yana;

 • Hayatı algılama biçimim daha olumlu yönde değişmeye başladı.
 • Sorumluluk alma, çözümlere odaklanma konusunda daha çok inisiyatif alıyorum.
 • Önceliklendirme için K2 penceresinin önemini her fırsatta değerlendiriyorum.
 • Başkalarının düşünce ve duygularına karşı daha duyarlıyım.
 • Empatik dinleme alışkanlığımı geliştirerek farkındalığımı açığa çıkarıyorum.
 • Sorunları&Olayları çözümlerken mutlaka 3.alternatif bir yol olduğunu aklımdan çıkarmıyorum.
 • Hergün baltayı bileyerek güne daha verimli ve enerjik başlıyorum.
 • Zaman içerisinde kendimi daha da geliştireceğime inancım tamdır.

Daha nice insanlara 7 Alışkanlık kazandırmanız dileğiyle.”

Tunahan Akçadağ – Bilim İlaç / Uzman Tıbbi Tanıtım Sorumlusu


“Eğitimden sonra günler geçtikçe 7 alışkanlığı hayatıma uyguladıkça değişimi hissedebiliyorum. Artık yıllardan beri süregelen sorunların üzerine daha cesurca gidebiliyorum, kesinlikle bir çözümü olabileceği seçeneğini aklımdan çıkartmıyorum. Birlikte kazanabileceğimiz projeler üzerinde kafamı yorarken,sonuç aldıkça oldukça mutlu oluyorum. Olaylara karşı bakış açımın değiştiğini gözlemleyebiliyorum aslında olayların altında yatan duygulara çok daha çabuk ulaşabiliyorum ve çözümler üretebiliyorum bu duyguyu yaşadıkça gözlerim doluyor oldukça duygulanıyorum ve kendimi farklı bir boyutta hissediyorum.”

İbrahim Yılmaz – Bilim İlaç / Fırtına Ekibi Bursa Bölge UTTS