Güven Hızında Çalışmak


Güven Kültürü

Takım güveninin düşük olduğu bir ortamda kişilerin gizli gündemleri ve motivasyonları şüphe doğurup iş yapabilme kabiliyetinin önüne geçer.  Gizli iletişim, spekülasyon ve ilgisizlik üretkenliği düşürür ve rahatsızlığı arttırır. Ama kişiler birbirlerine güvendiğinde ve diğerleri kişilere güvendiğinde ilgi tekrar takımın amaçlarına yöneleceğinden, iletişim iyileşir ve üretkenlik hızlanır.

Öneri

Çalışanlar İçin Güvenin Hızında Çalışmak programı, bireysel katkı sahiplerinin kişisel güvenilirliklerindeki ve işyeri ilişkilerindeki güven boşluklarını belirlemesine yardımcı olur. Mevcut pozisyonlarına ve gerçek olaylara dayalı örneklerle katılımcılar, akranları ve yöneticileriyle nasıl şeffaf iletişim kurulacağını, verilen sözleri tutma başarılarını arttırmayı, yaptıkları işe bağlı olan diğer kişilere yönelik iç “müşteri hizmetini” geliştirmeyi, takımda güven tesis etmeyi ve daha birçok önemli konuyu öğrenir.

Güven Tesis Etme Programı

FranklinCovey’nin Güvenin Hızında Çalışmak eğitimi, çalışanlara aşağıdaki konularda destek verir:

  • Kişisel güvenilirliği artırmak
  • Önemli paydaşlarla güven oluşturmak
  • Güveni arttıran davranışlar sergilemek
  • Yaratıcılığı ve yenilikçiliği arttıracak, sonuç elde etmeye daha büyük kararlılık sağlayacak bir güven ortamı oluşturmak