Uygulamanın 4 Disiplini


İş Yönetimi Stratejisi

Kurumlarda birçok zaman harika stratejiler duyarız. Bu durum, yönetimi, hedefler ve hedeflere ulaşma konusunda umutlandırır. Ancak yıl sonu geldiğinde aslında strateji kadar güçlü bir uygulamanın yapılmadığını görüp bunun stresi ile yeni yılın bütçelerini yapar ve yapılmamış iş listesinin üzerine yenilerini ilave ederiz. 

Peki neden başarı bir çok iyi fikri/stratejiyi takip etmiyor? Daha az iyi fikirleri olan ama bizden daha başarılı olan şirketlerin/rakiplerin sırları nedir? Bunun tek cevabı var: Uygulama (Execution). Fikirleri hayata geçirmek bir disiplin ve bir metod gerektirir. Bazı şirketler bu disipline sahip olsa bile bazıları daha az sahip. Başarılı liderlerle daha az başarılı liderleri birbirinden ayıran önemli özelliklerden birisi de iyi fikirleri hayata geçirecek disiplinli uygulamalarıdır.

Öneri:

Bu klasik bir eğitim programı değildir. Hatta eğitim kısmı programın %40’ını oluşturmaktadır. Programın %60’lık kısmı şirketin gerçek verileriyle çalışılan workshoplar ve onların takip sistemleri üzerine çalışmalardan oluşmaktadır. Özetle bu program şirketin olmazsa olmaz hedefleri ile çalışılan bir danışmanlık ve kültür değişim programıdır.

Harvard Business School Profesörlerinden Ram Charan’ın 350 şirket üzerinde yaptığı bir araştırmanın üzerine inşa edilen bu program şirketlerin iş yapış ve büyük hedefe odaklama becerisini artıracak 4 ayrı ama birbirini tamamlayan disiplin üzerine inşa edilmektedir.

“Yüzde yetmiş stratejik başarısızlığın nedeni zayıf uygulamalardı…Nadiren akıl ve vizyon eksikliği yüzünden olur.” Ram Charan

Program Hakkında:

Dünyanın tek Execution (Uygulama) odaklı olan bu eğitim / danışmanlık programı, şirketlere hedeflerine 4 disiplin üzerine inşa edilmiş yeni bir kültür ve iş yapış anlayışı getiriyor. Şirketlerin hedeflerine ulaşmada en büyük engel olan , günlük işlerin girdabında kapılmadan odakta kalmayı sağlayan sistem ve alışkanlık getiriyor.

Execution (Uygulama), 4 ayrı disiplin üzerine inşa edilen ve şirketin olmazsa olmaz hedeflerine ulaşma yöntemini bir bütün olarak ele alan etkili bir başarı kültürü oluşturma programıdır.      

1. Disiplin:

·       Olmazsa olmaz hedeflerin belirlenmesi ve diğer birimlerin hedeflerinin bu hedefler doğrultusunda belirlenmesi.

·       Hedeflerinin kontrolünün yapılması

2. Disiplin: 

·       Hedeflere nasıl ulaşılacağının planlanması

·       Hedefin gerçekleşmesine hizmet eden diğer hedeflerin tasarlanması

3. Disiplin: 

·       Hedefe giden yolu ölçmek için araçların geliştirilmesi

·       Etkili bir ölçüm sisteminin uygun prensiplerle inşa edilmesi

4. Disiplin: 

·       Hedef  takip toplantılarının planlanması

·       Toplantıların kalite ve verimlilik standartlarına uygun yapılması

Bu program 1+2 gün sınıf içinde uygulanır aynı zamanda şirketin kendi bünyesinde eğitim programı sonrasında yönetici destekleme koçluk programları ile danışmalık hizmeti devam eder.


Katılımcı Yorumları


“Ciro hedefini gerçekleştirdiğimizde marj hedefini yapamıyor onu da gerçekleştirdiğimiz bir ayda bu sefer yük müşteri şikayetlerinde hedefi kaçırıyorduk. Execution programi ile belirledigimiz ciro, kar ve müşteri memnuniyetini aynı anda ilerletmeyi başardık. Departman programin uygulanmasından 7 ay sonra ilk kez tüm hedefleri aynı anda gerçekleştirmeyi başardı. Odaklaması ve olmazsa olmaz hedeflere hizmet etmeyen aksiyonları hayatımızdan çıkarması müthiş verimlilik getirdi. Tüm bunların yanında farklı birimlerim aslında aynı hedef için mücadele ettiğini ve her birimim aslında olmazsa olmaz hedefler için yapabileceği şeyler olduğunu gördü. Performans değerlendirmek de çok kolaylaştı, konuşmaya veya bilgiye değil sadece icraya dayalı bir başarı kültürü oluştu.

Execution programı tüm iş hayatımın bir özeti gibiydi. Aslında ne kadar çok gereksiz şey ile iş hayatında vakitlerin boşa harcandığını görmüş oldum.

Sonuç odaklı tüm yönetici arkadaşlarıma şiddetle tavsiye ederim.”

Mehmet Çelikol – MediaMarkt / Alternatif Satış Kanalları Direktörü


Acil işlerden beslenen geleneksel günlük koşturma sarmalına rağmen liderlik ekibinin kararlılığı ve adanmışlığı ile bunun etkili bir alışkanlık haline gelmesinin arkasında, uyguladığımız yöntemin fark yaratan özelliklerinden doğan gücüne olan inanç var. Sürecin başlangıcında FranklinCovey moderatörlüğünde gerçekleşen iki günlük çalıştay, yönetim ekibinin bölümler üstü ortak fabrika hedeflerini görmeleri ve etrafında bir araya gelebilmeleri için etkili bir adım oluyor… Ekibin sürdürülebilirlik ve müşteri memnuniyeti sonuçlarında global standartlarda her yıl çıtayı daha yukarıya çekebiliyor olması da hiç kuşkusuz bu kültürün ürünü. İşte bu nedenle müşterilerimize sürekli daha fazla değer sunabilme gayesiyle öğrenen bir organizasyon olarak bu kültür bizim için gerçek bir olmazsa olmaz.

Erman Sevinç – BASF Türkiye / OpEx Müdürü


“Türkiye’de kurumsallaşma aşamasında olan, hızlı büyüyen Kobi ve obiler için olmazsa olmaz diyebileceğim disiplinli bir iş süreci. Kesinlikle patronun veya yöneticinin kabul etmesi ve sahip çıkmasıyla mucizeler yaratılabiliyor. Hem de çok yorulmadan .”

Abdurahman Uzun – Zivella Ofis Mobilyaları / Yönetim Kurulu Başkanı


Blog Yazıları


Execution 1

Harika Bir Stratejim Var?

Execution 2

Döngüyü Kır Başarıya Ulaş!

Execution 3

Execution Kültürü Nasıl Oluşturulur?