Katılımcı Yorumları


“Ciro hedefini gerçekleştirdiğimizde marj hedefini yapamıyor onu da gerçekleştirdiğimiz bir ayda bu sefer yük müşteri şikayetlerinde hedefi kaçırıyorduk. Execution programi ile belirledigimiz ciro, kar ve müşteri memnuniyetini aynı anda ilerletmeyi başardık. Departman programin uygulanmasından 7 ay sonra ilk kez tüm hedefleri aynı anda gerçekleştirmeyi başardı. Odaklaması ve olmazsa olmaz hedeflere hizmet etmeyen aksiyonları hayatımızdan çıkarması müthiş verimlilik getirdi. Tüm bunların yanında farklı birimlerim aslında aynı hedef için mücadele ettiğini ve her birimim aslında olmazsa olmaz hedefler için yapabileceği şeyler olduğunu gördü. Performans değerlendirmek de çok kolaylaştı, konuşmaya veya bilgiye değil sadece icraya dayalı bir başarı kültürü oluştu.

Execution programı tüm iş hayatımın bir özeti gibiydi. Aslında ne kadar çok gereksiz şey ile iş hayatında vakitlerin boşa harcandığını görmüş oldum.

Sonuç odaklı tüm yönetici arkadaşlarıma şiddetle tavsiye ederim.”

Mehmet Çelikol – MediaMarkt / Alternatif Satış Kanalları Direktörü


Acil işlerden beslenen geleneksel günlük koşturma sarmalına rağmen liderlik ekibinin kararlılığı ve adanmışlığı ile bunun etkili bir alışkanlık haline gelmesinin arkasında, uyguladığımız yöntemin fark yaratan özelliklerinden doğan gücüne olan inanç var. Sürecin başlangıcında FranklinCovey moderatörlüğünde gerçekleşen iki günlük çalıştay, yönetim ekibinin bölümler üstü ortak fabrika hedeflerini görmeleri ve etrafında bir araya gelebilmeleri için etkili bir adım oluyor… Ekibin sürdürülebilirlik ve müşteri memnuniyeti sonuçlarında global standartlarda her yıl çıtayı daha yukarıya çekebiliyor olması da hiç kuşkusuz bu kültürün ürünü. İşte bu nedenle müşterilerimize sürekli daha fazla değer sunabilme gayesiyle öğrenen bir organizasyon olarak bu kültür bizim için gerçek bir olmazsa olmaz.

Erman Sevinç – BASF Türkiye / OpEx Müdürü


“Türkiye’de kurumsallaşma aşamasında olan, hızlı büyüyen Kobi ve obiler için olmazsa olmaz diyebileceğim disiplinli bir iş süreci. Kesinlikle patronun veya yöneticinin kabul etmesi ve sahip çıkmasıyla mucizeler yaratılabiliyor. Hem de çok yorulmadan .”

Abdurahman Uzun – Zivella Ofis Mobilyaları / Yönetim Kurulu Başkanı


Blog Yazıları


Execution 1

Harika Bir Stratejim Var?

Execution 2

Döngüyü Kır Başarıya Ulaş!

Execution 3

Execution Kültürü Nasıl Oluşturulur?