Birçok insan gibi, kariyerim boyunca, benim de gözlemlediğim şey başarıydı. Bu belki de İnsan Kaynakları deneyiminin tetiklediği bir alışkanlık da olabilir. Başarılı liderlerin neden başarılı olduklarını anlamak için oldukça mesai harcadım. Önce, sebep başarılı stratejileridir diye düşündüm çünkü mükemmel strateji olmadan hiç bir şey olmazdı. Uzunca bir süre, iyi stratejiler hep ilgimi çekti, odağımda kaldı. Akademik olarak da yaratıcı, iyi stratejiler nasıl olur araştırdım, okudum.

Kendim de stratejiler oluşturdum. Süper stratejiler, sektörde olmayan, uygulama alanının çok geniş olduğu stratejiler. Bazı stratejilerim, hatta çok da mükemmel olmayan stratejilerim başarılı oldu ancak stratejiyi anlatınca herkesin çok beğendiği bazı mükemmel stratejilerim de beklediğim verimde olmadı. Neden? İyi strateji başarının tek sebebi değil miydi yoksa? Bu kadar güzel stratejiye rağmen neden bazı güzel fikirler başarıyı getirmiyordu? Ne oluyordu da harika strateji, zaman ve enerji kaybına ve hatta bu stratejiyi başaramamanın getirdiği demotivasyona dönüşüyordu?

Bu yıl, 15 yıllık kurumsal deneyimimden sonra, keyifle yaptığım eğitim ve danışmanlığın da 3. yılı. Bu vesile ile de birçok farklı şirket ve kültüre şahitlik ederek gözlemlerimin ve örneklerimin sayısı arttı.

Ayrıca bu yıl, tanıştığım bir program beni çok etkiledi. Execution, stratejileri hedefleri hayata geçirme sanatı. Okullarda öğretilmeyen ama stratejiyi, hedefi başarıya taşıyacak anahtar. Execution, uygulama, icraat adına ne demek isterseniz o. Bir strateji veya şirketi başarıya taşıyan hedefler nasıl hayata geçirilir sorusunun yanıtı…

FranklinCovey’in bu projesinde (Eğitim demeye dilim varmıyor çünkü içinde hem danışmanlık hem eğitim hem de koçluk ve takip var) Harward Üniversitesi, İşletme profesörlerindan Ram Charan da bu projeye katma değer sağlayan isimlerden. Ram Charan’ın Amerika’da 350 şirket üzerinde yapmış olduğu araştırma bu projenin güçlü kaslarından sadece bir tanesi. Bu projeyi Türkiye’ye uyarlamak benim için bir tutku haline geldi. Projeden ilk bahsettiğim kişi mentorum Arçelik ve Darty eski CEO’su Nedim Esgin idi. Projeyi ilk duyduğunda bana söylediği şey ‘İşletmelerde CEO’ların en büyük sıkıntısı bu değil mi? İyi bir strateji ve kötü bir uygulamayı orta bir strateji ve iyi bir uygulamaya tercih ederim.’ idi. Bu proje, 2015 itibariyle Türkiye’de uygulanmaya başlandı.

Ben de tutkuyla bağlandığım ve bu konuda ne kadar yazı varsa okuduğum ve içselleştirdiğim projeyi uygulamanın heyecanını yaşıyorum. Execution’ın 4 disiplini var. Bir sonraki yazımda 1. disiplin olan “Olmazsa Olmaz Hedefleri” belirlemekten bahsedeceğim.

rsz_selda_pysonrevize

 

 

Selda Bağlan FranklinCovey Türkiye Genel Müdürü 4DX Uygulama Lideri ve Koç