Alper GÜNEY – FranklinCovey Türkiye Liderlik Modüler Serisi Uygulama Lideri


IMG_0812

 

Alper Güney, eğitimini merkezi İngiltere, Londra’da bulunan Schiller International University’nin Uluslararası İşletme ve Pazarlama Bölümünden ‘’Schiller Bursu’’ ile çift anadal eğitimini tamamlayarak mezun oldu.

1995 yılından bu yana, satışın tüm alanlarında tecrübe edindi. 2009 yılından beri özellikle ‘Kapıdan Satış’ ekibi yönetimi, yeni bayi kanalı kurma ve geliştirme modelleri, büyük müşteriler ve bağımsız satış ekipleri yönetimi konularında uzmanlaştı. Bununla beraber yeni kurulan satış ekiplerinin işe alım ve operasyon süreçlerinin yapılandırılması ve uygulanması, ihtiyaç analizi ve satış eğitim modülleri tasarımı ve aktarımı, performans metriklerinin hazırlanması, değerlendirilmesi ve ödüllendirilmesi alanlarında çalışmalar yürüttü.

Profesyonel hayatına Türkiye’nin önde gelen şirketi Nielsen Pazar Araştırmalarında “Uzman Satış Yöneticisi” olarak başlayan Alper Güney, sonrasında sırası ile Tesa Bant (Beiersdorf), Turkcell, 3M, Pronet Güvenlik’te satış yönetiminin değişik kademelerinde görev aldı. En son Fina Enerji Holding’te Satış Direktörü görevini üstlendi.

Alper Güney, satış ekibi gelişim alanlarında ağırlıklı olarak farklı müşteri karakterleri karşısında “müşteri odaklı satış modelleri” oluşturulmasının, “müşteri değerlerinin doğru anlaşılması ve doğru ihtiyaç tespitinin yapılması üzerinde duruyor. Ekiplerin sahada karşılaştıkları özellikle “doğru soruları sorma ve itiraz karşılama konularını satış ekiplerinin kuvvetli kası haline getirmek için saha koçluğu yaparak bire bir de yaşayarak öğrenmelerine imkan veriyor. Ekiplerin performanslarını “öncesi ve sonrası” hedef değerleri ile karşılaştırarak ölçülebilir ve anlaşılabilir kılıyor. Elektronik, güvenlik ve enerji sektörlerinde kurduğu satış ekipleriyle beraber yapılan saha ziyaretlerinde farklı müşteri karakterleri ile ilgili tecrübelerini yansıtan Alper Güney, ekipleri “satış koçluğu modeli” ile farklı sektörlerde kazandığı Satış Becerileri birikimlerini ile satış ve yönetim ekiplerine ışık tutuyor.

Fasilitatör ve Danışman olarak Perakende ürünleri, İlaç, Bankacılık, Servis Hizmetleri , Telekom ve Otomotiv sektörlerinde hem bireysel hem de grup bazlı projelerde görev aldı ve Enerji ve Elektronik Güvenlik sektörlerindeki lider kurumlara Yönetim Danışmanı olarak hizmet verdi.

Başlıca konuları arasında, Çatışma Yöntemi, Etki ile İkna, Güven , Liderlik ve Satış yer almaktadır. Ayrıca takımların “yaşayarak öğrenmesi” için OUTDOOR eğitimleri vermektedir.

Deneyim (bazı temel pozisyonlar)

  • Management Center Türkiye, Eğitmen
  • Fina Enerji Holding, Satış Direktörü
  • Pronet Güvenlik, İş Geliştirme Müdürü
  • 3M, Satış Müdürü
  • Turkcell., Kanal Takım Lideri

Hizmet Verdiği Sektörler ve Firmalar

Daha önce eğitim verdiği firmalar arasında; Finansbank, Akbank ,Garanti Emeklilik,TEB, Abdi İbrahim, TUV TURK, Philip Morris International, Japan Tobacco International, GlaxoSmithKline, Abdi İbrahim,Becton & Dickinson, Sandoz, Bayer, Bayer, Ak Lease, Servier İlaç, Eczacıbaşı, Sodexo, Brisa,Vodafone, Sensormatic, Teknosa, ArcelorMittal, Vestel, Şişecam, Türkiye Petrolleri, Shell ve AVON gibi sektörün önde gelen firmaları bulunmaktadır.

Alper Güney’in uzmanlık alanları arasında; Kanal Yönetimi, Saha Satış Etkinliği, Kapıdan Satış Yönetimi, İş Geliştirme ve Strateji ve Özel Müşteri Yönetimi yer almaktadır.

Alper Güney; ilgi alanları arasında Kayak, uçurtma sörfü, mutfak sanatları, meditasyon ve felsefe yer almaktadır. Zaman buldukça sualtı fotoğrafçılığı yapmaktadır.