Murat YERDEKALMAZER – FranklinCovey Türkiye Fasilitatör


1973 yılında Adana’da doğan Murat Yerdekalmazer, Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra eğitim hayatına ODTÜ’de devam etti. 1997 yılında ODTÜ istatistikten mezun olduktan sonra kariyerine reklam dünyasında başladı.

BBDO Group Türkiye bünyesinde ilk iş deneyimini elde ettikten sonra askerliğini tamamlayıp ilk girişimcilik deneyimini gerçekleştirmiştir. 1998 yılında Türkiye’nin ilk B2B e-ticaret şirketlerinden olan odessa firmasında kurucu ortak olarak yer almış ve şirketin tüm ticari ve teknoloji sorumlulukları üstlenmiştir. 2000 yılında Mynet sitesinin açılması sırasında ekibe Ürün Yöneticisi olarak katılmış ve tüm topluluk (community) servislerinin yönetimini yapmıştır. Internet, dijital dünyada pazarlama ve ürün yönetimi konusunda tecrübesini Mynet’te derinleştiren Murat, ücretsiz servislerden gelir yaratılması misyonu ile turk.net ekibine katılmıştır. Sabancı Telekom ve turk.net şirketlerinin birleşmesi sonrasında Telekom dünyası ile tanışan Murat, yurtdışıdan Türkiye’yi arama kartı olan Bigalo kartın lansmanını yapmıştır. Sabancı Telekom’un turk.net portalını outsource etmesinin ardından outsource firmaların ve turk.net portalının yönetimi görevine getirilmiştir.

2005 yılında Turkcell’e katılan Murat, BlackBerry lansmanını Turkcell bünyesinde yapmış olmanın yanı sıra BlackBerry üzerinden uygulama geliştirilmesi ile ilgili olarak Türkiye’deki yazılım firmalarından bir ekosistem oluşturulması projesini hayata geçirmiştir. Vodafone’un Türkiye pazarına girmesi ile pazarlama ekibine transfer olarak ilk önce Vodafone’un Türkiye’ye giriş stratejisinin uygulanmasında ardında da tüm ses dışı bireysel servislerin yönetimi sorumluluğunu almıştır. 3G lansmanı sırasında kendisi ve ekibi Mobil TV, görüntülü görüşme ve 3G sim kart gibi projeleri yürütmenin yanı sıra Vodafone İngiltere Ana Merkez tarafından yürütülen Vodafone Internet Services inisiyatifinin Türkiye’deki ana kontak kişisi ve koordinatörü olarak çalışmıştır.

2010 yılında girişimciliğe geri dönme kararı alarak 2dk isimli bir dijital oyun firmasını 2 ortağı ile kurmuştur. Yaratıkları sosyal oyun platform adaptörü projesi ile TÜBİTAK’tan geri ödemesiz olarak teşvik alınması ve projenin hayata geçirilmesi ile herhangi bir oyunun tüm sosyal platformlarda yayılmasını sağlamışlardır. Ardından Türkiye’nin ilk mobil ödeme firması olan Mikro Ödeme ‘de CMO görevini üstlenerek öncelikle 3pay – Mikro ödeme marka geçişini sağlamış ardından da firmanın tüm pazarlama faaliyetlerini yürütmüştür. Son olarak Markafoni e-ticaret sitesinde Ürün yönetimi direktörü olarak çalışan Murat, grup bünyesinde bulunan Markafoni, zizigo, misspera ve enmoda’nın birer ürün olarak yönetilmesi alanında çalışmalarda bulunmuştur. Sitelerin yanı sıra grubun tüm mobil servislerini de Murat Yerdekalmazer sorumluluğu altında toplanmıştır.