Sibel DEMİREL – FranklinCovey Türkiye Verimlilik Uygulama Lideri – Koç


sibel_kucuk

Lisans eğitimi sırasında Unilever’de ve Pepsi Cola Int.’da yarı zamanlı çalışan Sibel Demirel, yüksek lisansını tamamladıktan sonra Eczacıbaşı grubunda önce ürün yöneticisi yardımcısı olarak, ardından ürün yöneticisi olarak görev yaptı. Pazarlama alanındaki kariyerine Bayer Türk’te marka yöneticisi olarak devam etti ve 2004 yılında 3M Sağlık ürünleri pazarlama bölümünde çalışmaya başladı. 3M’de dişhekimliği ürünleri ülke pazarlama müdürlüğünü ve Doğu Avrupa bölgesi müşteri ilişkileri yönetimi sorumluluğunu üstlendi.

Aldığı psikoloji eğitimini, edindiği yöneticilik deneyimi ile bütünleştirerek yetişkin eğitimi ve koçluk alanında çalışmaya başladı.

Şirketlere verimlilik, etkililik ve pazarlama konularında eğitim vermektedir. Bilgi, Yeditepe ve Işık Üniversitesi MBA programında iletişim ve pazarlama dersleri vermektedir. Koç Üniversitesi İşletme bölümünde Dr. Nükhet Harmancıoğlu’nun inovasyon konulu çalışmalarında yer almıştır. International Coaching Federation onaylı sertifikaya sahiptir ve yönetici & kariyer koçluğu yapmaktadır. Ekonomi ve kişisel gelişim alanlarında İngilizce’den Türkçe’ye kitap çevirisi yapmaktadır. Yayınlanmış sekiz kitap çevirisi vardır.

Deneyim (bazı temel pozisyonlar)    

 • FranklinCovey, Fasilitatör/Koç –Bilgi,Yeditepe & Işık Üniversitesi Yarı Zamanlı Eğitmen- Çevirmen
 • 3M, Ülke Pazarlama Müdürü ve Doğu Avrupa Bölgesi Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • Bayer Türk, Marka Yöneticisi
 • Eczacıbaşı, Ürün Yöneticisi

Yayınlar

 • Harmancıoğlu, N. ve Sibel Demirel, (2011), Tüketicilerin Ürün İnovasyonlarını Değerlendirme Süreçleri, Tüketici ve Tüketim Araştırmaları Dergisi, Cilt 3, Sayı 1, Haziran 2011, 65-102
 • Porter’ın 5 Güç Modeli’nin Türkiye Dondurma Pazarına Uygulanması, Harvard Business Review, Temmuz 2013

Hizmet Verdiği Sektörler ve Firmalar

Daha önce eğitim verdiği firmalar arasında; Acıbadem Sigorta, Akçansa, Arkas, Basf, Bayer, Bilkom, Böhringer, BP, Doğadan, Doğuş Otomotiv, Enerjisa, Estee Lauder, Erdemir, Eti, Ford Otosan, Frito Lay, Global Bilgi, Hugo Boss, İnteltek, ING Bank, Japan Tobacco International, Koçtaş, Maquet, Mercedes-Benz, Merck, Milli Prodüktivite Merkezi, Nestle, Nobel, NUN Okulları, Oracle, Pepsi Cola, Petkim, Philip Morris, Renault, Sandoz, Siemens, Superonline, Turkcell, Türk Telekom, Volvo İş Makinaları, Yapı Kredi Bankası, Yıldız Holding sayılabilir.

 • İstanbul Teknik Üniversitesi, Doktora programı, Tüketici Davranışı
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi, Master programı Psikoloji
 • The University of Memphis, USA, MBA
 • Marmara Üniversitesi, İngilizce İşletme
 • Cağaloğlu Anadolu Lisesi

Sibel DEMİREL; Türkçe, İngilizce, Almanca bilmektedir. Outdoor sporlar ve koşu ile ilgilenmektedir. Türkiye’deki tüm maratonlara katılmaya gayret eder.