Katılımcı Yorumları

Bugün 7×7 sözleşmemi tamamlıyorum. Deneyimimi sizinle paylaşırsam:

 • 7  Alışkanlık arasında uygulamada en çok zorlandığım alışkanlık olan 5. Alışkanlık “Önce Anlamaya Çalış Sonra Anlaşılmaya” kısmında kendimi geliştirerek daha fazla empati ile dinlemeye başladım. Empati dinleme kısmı benim için en büyük farkı yarattı.
 • İlk defa yazdığım kişisel misyonumu her sabah okuyarak günümü misyonumda belirttiğim şekilde yaşamaya çalışıyorum. Misyonumda eksik veya yenilenmesi olan kısımları not benim için en uygun misyonumu yapana kadar 6 ay’da bir yenilemeyi düşünüyorum.
 • Yaşantımda karşılaştığım etkilerde, tepki vermeden önce daha fazla proaktif davranıyorum.
 • 7×7 Sözleşmemi başladığımda iş hayatım için belirlediğim hedefim tutması beni mutlu etmiştir.
 • Her zaman haftalık plan yapan birisiydim ama eğitimden sonra yaptığım haftalık planda önemli işlere öncelik verilmesi hakkında kendimi geliştirdim. Daha etkin planlar hazırlayıp proaktif oluyorum.
 • 7 Alışkanlığı, yaşama alışkanlığıma dönmesi için kendimi geliştiriyorum. Zorlandığım alışkanlıkları gün geçtikçe daha da geliştireceğime inanıyorum.
 • Eğitimden sonra Stephen Covey’in “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” kitabını aldığım eğitimdeki bilgilerin daha fazla pekişmesi için okumuştum şimdi ise Stephen Covey’in 8.Alışkanlık “Bütünlüğe Doğru” kitabını da okumaya başladım.

Bora DEMİR – GRUNDFOS / Bölge Müdürü (Karadeniz)


Bugün 7×7 sözleşmemin 21.günü. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı eğitimine gireceğim zaman ilk başlarda ön yargı ile yaklaşmıştım. Son zamanlarda moda olan liderlik türü eğitimlerden bir tanesi olarak düşünmüştüm. Selda Hoca ile eğitime başladıktan 1 saat sonra eğitimin çok farklı olacağını anlayıp 2 günlük eğitim süresince aslında bildiğim ama fark etmediğim ve kendimi geliştirebileceğim konular hakkında bir çok şey öğrendim.

İlerlememle ilgili gelişmeleri sizinle paylaşırsam:

 • Daha etkili bir insan olmak için proaktif bir dili çok daha fazla kullanmaya başladım.
 • Hayatı bakış açımda olumlu yönde gelişme olup hayatımda ilk defa kişisel misyonumu yazıp çalışma odama astım.
 • Her zaman haftalık plan yapan birisiydim ama eğitimden sonra yaptığım haftalık planda önemli işlere öncelik verilmesi hakkında kendimi geliştirdim. Daha etkin planlar hazırlayıp proaktif oluyorum.
 • 2. Kare paradigmasını geliştiriyorum. Eğitimde öğrendiğim yedi alışkanlığın her biri 2. Kare’dedir. Hepsi düzenli yapıldığında yaşamımda olumlu bir fark yaratacağını anladım.

FranklinCovey’e eğitim için teşekkür ederim.

Bora DEMİR – GRUNDFOS / Bölge Müdürü (Karadeniz)


2 günlük eğitim sürecinden sonra, öğrendiklerimi birçok alanda hayatıma dahil etmeye başladım. Bu konuda en yakınımdakilere bilgi aktararak, onlarında kendilerinde fark yaratacak dokunuşlar yapmasına yardımcı oldum. Kendimdeki deneyimden bahsedecek olursak, hemen hemen her iletişime geçtiğim kişi ile anlık olarak eğitimde öğrendiğimiz konular aklıma geliyor ve o şekilde hareket ediyorum. Hayatımda planlamanın ve büyük taşların önemini anladım. Küçük taşların, büyük taşlara engel olmasına izin vermemeye başladım. En yakınımdaki arkadaşım, bendeki iyileşmenin, dışarıdan belli olur sevide fark edildiğini dile getirdi.

İhsan ÇİN – VIESMANN / R&D Design Responsible


“Yarın 7*7 sözleşmemin 21.günü .İlerlememle ilgili gelişmeleri sizinle paylaşmak istedim.7 alışkanlık hayatımda ciddi bir fark yarattı. Kendimi daha etkili bir insan yapmak için proaktif bir dil kullanmaya başladım.Artık trafikte kimse canımı sıkamıyor çünkü ben sadece gideceğim yere odaklanıyorum ve kimsenin bana zaman kaybettirmesine izin vermeden varacağim noktaya ulaşıyorum.”yapamam” yerine ”yapabilirim” diyorum.Beni öfkelendiren insanlara yaklaşımım ”yapabileceğimiz bir şey olmalı”diyorum bu durum karşı tarafta şok etkisi yarattı ve iletişime geçip sorunları çözmeye başladık. Daha önceden iletişim sıkıntısı yaşadığım bir arkadaşımla iletişime geçmeyi karar verdim.Onunla aramızdaki engeli kaldırmak için adım attım ve onunla görüşmek istediğimi söyledim.Önce çok şaşırdı sonra kabul etti ve bir araya geldik.Onu dinledim.Bunu yaparken onu hiç kesmedim ve tüm dikkatimi onun anlattıklarına verdim.Onu tamamen anladıktan sonra ona; ” benim seni dinlediğim gibi sende beni dinlemeye istekli olur musun?” sorusunu sordum.Çok şaşırdı ve can kulağıyla beni dinledi.Birbirimizi anladık ilişkimiz düzeldi  hatta önümüzdeki hafta sonu için baş başa bir günlük gezi planladık.Bu gezide uzun uzun sohbet etmeyi düşünüyoruz.Bu plan şimdiden ikimize de çok iyi geldi. Ayrıca seçme özgürlüğümü kullanarak bir sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak görev almaya başladım.Gönüllü olarak insanların hayatlarına dokunmaya çalışacağım.Bu temas şimdiden bedenime,zihnime,kalbime ve ruhuma çok iyi geleceğine inanıyorum. Haftalık plan sayesinde zamanımı daha efektif kullanıyorum ve sevdiklerimle geçirdiğim kaliteli zamanım arttı. Hayatıma küçük dokunuşlarla büyük farkındalıklara sebep olduğu için şimdiden Franklincovey’e çok teşekkür ederim.

Bahar YILDIZ – BİLİM İLAÇ A.Ş. / Uzman Tıbbi Tanıtım Sorumlusu


“…Ben eğitiminizi almadan önce okumuş olduğum kitabınızda gerçekten hayatta bir insanın isteyip de başaramayacağı hiçbir şeyin olamayacağını anladım ve eğitimle birlikte de bu hissiyatlarımı özgüven, cesaret  ve kararlılıkla birleştirerek hedeflerime başarılı bir şekilde ulaşabileceğimin kıpırtılarını ve heyecanını  içimde hissettim. Üç Haftalık tamamlanan uygulamalı periyotta kendimle alakalı yaşantımın her  alanında pozitif tavır sergilediğimi gözlemledim…”

Ramazan ÖZDAMAR – ALBAYRAK Demir Çelik / Satış Sorumlusu


 • Benim için 2. karede  yaşamak fark yarattı. İşleri delege ederek ekibimi işe dahil etmiş oluyorum, böylece benim önceliğim önemli işler oluyor.
 • Etkim ve yetkim dışındaki olayların olumsuz etkisinden en kısa sürede çıkıp, etki alanımdaki olumsuzluk üzerine yoğunlaşıyorum.
 • Özel hayatımdaki hedefim ile ilgili küçük adımlar attım. İş hayatımda bölümüm ile ilgili koyduğum hedefler uzun vadede gerçekleşecek ve sonuç alacağım konular. Bunu gerçekleştirmek için ekip arkadaşlarımı sahadaki sorumluluklara dahil ederek ilk aşamaya başladık.
 • Haftalık plan bana önemli işlere öncelik vererek  zamanı iyi kullanma konusunda fark yarattı. Hafta boyu planladığım işleri tamamlamak için çalışıyor olmak proaktif olmayı kendiliğinden getiriyor.
 • 7 Alışkanlığı yaşamak % 70 oranında hayatımda alışkanlığa dönüştü diyebilirim.

Bunun için sizlere çok teşekkür ederim.

Ayşe ERKOL – Lesaffre / Amasya Fabrikası Genel Bakım Şefi


“3 haftalık süreci düşündüğümde yol aldığım en önemli nokta haftalık plan ile haftaya başlıyorum. Proaktif olmak önceliğim. Aslında içinde bulunduğum rol tamda bunu gerektiriyor. Bu çerçecede bana daha sonra büyük bir arıza olarak dönecek bazı konularda iyileştirme yaparak önlem aldım. Önemli işler önceliğim. Kendimi buna göre planlıyorum uyamadığım zamanlar tabi ki oluyor telafi etmeye çalışıyorum. Büyük taşları planladığım haftada mutlaka yapıyorum. Empati kurmaya ve insanları bu şekilde dinlemeye çalışıyorum. İhmal ettiğim iki arkadaşımla görüşüp hafta sonuna kahvaltı için sözleştik. Misyonum, haklı değil mutlu olmak.”

Ayşe ERKOL – Lesaffre / Amasya Fabrikası Genel Bakım Şefi


“Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı Eğitimini almaya başlamamdan bu yana;

 • Hayatı algılama biçimim daha olumlu yönde değişmeye başladı.
 • Sorumluluk alma, çözümlere odaklanma konusunda daha çok inisiyatif alıyorum.
 • Önceliklendirme için K2 penceresinin önemini her fırsatta değerlendiriyorum.
 • Başkalarının düşünce ve duygularına karşı daha duyarlıyım.
 • Empatik dinleme alışkanlığımı geliştirerek farkındalığımı açığa çıkarıyorum.
 • Sorunları&Olayları çözümlerken mutlaka 3.alternatif bir yol olduğunu aklımdan çıkarmıyorum.
 • Hergün baltayı bileyerek güne daha verimli ve enerjik başlıyorum.
 • Zaman içerisinde kendimi daha da geliştireceğime inancım tamdır.

Daha nice insanlara 7 Alışkanlık kazandırmanız dileğiyle.”

Tunahan Akçadağ – Bilim İlaç / Uzman Tıbbi Tanıtım Sorumlusu


Acil işlerden beslenen geleneksel günlük koşturma sarmalına rağmen liderlik ekibinin kararlılığı ve adanmışlığı ile bunun etkili bir alışkanlık haline gelmesinin arkasında, uyguladığımız yöntemin fark yaratan özelliklerinden doğan gücüne olan inanç var. Sürecin başlangıcında FranklinCovey moderatörlüğünde gerçekleşen iki günlük çalıştay, yönetim ekibinin bölümler üstü ortak fabrika hedeflerini görmeleri ve etrafında bir araya gelebilmeleri için etkili bir adım oluyor… Ekibin sürdürülebilirlik ve müşteri memnuniyeti sonuçlarında global standartlarda her yıl çıtayı daha yukarıya çekebiliyor olması da hiç kuşkusuz bu kültürün ürünü. İşte bu nedenle müşterilerimize sürekli daha fazla değer sunabilme gayesiyle öğrenen bir organizasyon olarak bu kültür bizim için gerçek bir olmazsa olmaz.

Erman Sevinç – BASF Türkiye / OpEx Müdürü


“Eğitimden sonra günler geçtikçe 7 alışkanlığı hayatıma uyguladıkça değişimi hissedebiliyorum. Artık yıllardan beri süregelen sorunların üzerine daha cesurca gidebiliyorum, kesinlikle bir çözümü olabileceği seçeneğini aklımdan çıkartmıyorum. Birlikte kazanabileceğimiz projeler üzerinde kafamı yorarken,sonuç aldıkça oldukça mutlu oluyorum. Olaylara karşı bakış açımın değiştiğini gözlemleyebiliyorum aslında olayların altında yatan duygulara çok daha çabuk ulaşabiliyorum ve çözümler üretebiliyorum bu duyguyu yaşadıkça gözlerim doluyor oldukça duygulanıyorum ve kendimi farklı bir boyutta hissediyorum.”

İbrahim Yılmaz – Bilim İlaç / Fırtına Ekibi Bursa Bölge UTTS


“Ciro hedefini gerçekleştirdiğimizde marj hedefini yapamıyor onu da gerçekleştirdiğimiz bir ayda bu sefer yük müşteri şikayetlerinde hedefi kaçırıyorduk. Execution programi ile belirledigimiz ciro, kar ve müşteri memnuniyetini aynı anda ilerletmeyi başardık. Departman programin uygulanmasından 7 ay sonra ilk kez tüm hedefleri aynı anda gerçekleştirmeyi başardı. Odaklaması ve olmazsa olmaz hedeflere hizmet etmeyen aksiyonları hayatımızdan çıkarması müthiş verimlilik getirdi. Tüm bunların yanında farklı birimlerim aslında aynı hedef için mücadele ettiğini ve her birimim aslında olmazsa olmaz hedefler için yapabileceği şeyler olduğunu gördü. Performans değerlendirmek de çok kolaylaştı, konuşmaya veya bilgiye değil sadece icraya dayalı bir başarı kültürü oluştu.

Execution programı tüm iş hayatımın bir özeti gibiydi. Aslında ne kadar çok gereksiz şey ile iş hayatında vakitlerin boşa harcandığını görmüş oldum.

Sonuç odaklı tüm yönetici arkadaşlarıma şiddetle tavsiye ederim.”

Mehmet Çelikol – MediaMarkt / Alternatif Satış Kanalları Direktörü


“Türkiye’de kurumsallaşma aşamasında olan, hızlı büyüyen Kobi ve obiler için olmazsa olmaz diyebileceğim disiplinli bir iş süreci. Kesinlikle patronun veya yöneticinin kabul etmesi ve sahip çıkmasıyla mucizeler yaratılabiliyor. Hem de çok yorulmadan .”

Abdurahman Uzun – Zivella Ofis Mobilyaları / Yönetim Kurulu Başkanı


“Özellikle kültürümüzde acilden acile koşmayı bırakıp, önce önemli olana yönelmek alışkanlığının oturması için  çok faydalı bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Öncelikle bu konuda farkındalık sahibi olmayanlar için, lafı uzatmadan aktaran son derece öz ve pratik bir farkındalık eğitimi. Benim gibi farkındalığı olup, alışkanlık edinme konusunda sıkıntılar yaşayanlar için ise son derece somut adımların tanımlandığı ve hayata geçirilmesinin takip edildiği çok güzel bir program.  Daha pek çok kişiye başarılı ve dengeli bir hayat için esin kaynağı olması dileğiyle.”

Nergiz Demir – BASF / Teknik Servis Başkanı


“Özellikle şunu belirtmek isterim ki bugüne kadar aldığım eğitimler arasında en etkileyici olanlarındandı. Teşekkür ederim.”

Sabri Sarı – Türk Telekom / Kurumsal Mağazalar Satış Uzmanı


“Öncelikle şunu belirtmek isterimki benim için farkındalık oluşturan ve aldığım bilgileri uygulamaya çalıştığım bir eğitimdi. Bu kanaate varmamda sizin eğitimdeki tutumunuz ve sunum tarzınız yadsınamaz. Tekrar teşekkür ederim.”

Volkan İnar – Siemens / Proposal & Project Management


“Katıldığım programın epey etkisini gördüm. Sanırım son değerlendirme raporundaki sonuçlar da bunu destekliyor. Sizinle de paylaşmak istedim. Birinci yöneticimle dün bir görüşme yaptık. Raporun sonunda yer alan ölçekte 10’a yakın bir puan verdi. Tekrar çok teşekkürler.”

Aygün Aydın – Turkcell / Terminal & Data Services / VAS Manager


“Sizin ile tanışmamız sonrasında oluşan bakış açımın çok çok yararlı olduğunu paylaşmak isterim. Farkındalık anlamında katkınızı farklı bir eğitimde gördüğüm için çok mutlu oldum, eğitimden daha çok keyif aldım. Gelişmeleri ve yarattığınız etkiyi sizinle paylaşmak istedim.”

Özcan Savran –  Turkcell Superonline / Solution Expert


“Your classes during our course (Managerial Skills Workshop at Sabanci University) was definitely one of the most in spiring and have helped me significantly since I started at my career.”

Sabancı Üniversitesi Managerial Skills Workshop Katılımcısı


Eğitim için çok çok teşekkür ederim. Gerçekte çok etkileyici hayata bakış açımı çok değiştirdiğine inandığım bir eğitimdi (Olağanüstü Verimlilik için 5 Seçim). Her an anlattıklarınız düşünüyor ve birşeyler yapmaya çalışıyorum. Size de eğitim sırasında bahsettiğim gibi ekibimdeki insanlarla da öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum. Öğreterek öğrendiklerimi pekiştirebileceğimi düşünüyorum. Bu arada eğitiminizi diğer şirketlerde çalışan her arkadaşımla paylaşıyorum. Herşey ve farkındalık için çok teşekkür ederim.”

Ersin Üstsoy – Enerjisa / Pricing and Tariff Manager 


Almış olduğumuz “Olağanüstü Verimlilik için 5 Seçim” eğitiminin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. En önemlisi, ilk defa almış olduğum bir eğitimi pratikte de uygulamaya başladım ve sonuçlarını alıyorum. Teşekkürler tekrar”

Ali Özkasap – SC Johnson National Field Sales Manager


“Çok keyifli ve faydalı bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Tüm çalışma arkadaşlarıma aynı fırsatın tanınması Kurum kültürü ve karşılıklı anlaşma seviyesini arttıracağından eminim. Fırsat için teşekkürler.”

“Eğitimin iş ve özel hayatta kullandığımız ama farkında olmadığımız 7 alışkanlığı bizlere hatırlatması çok verimli oldu.” Eğitmenin ve eğitimin kalitesi konuya dikkat çekmek ve katılım sağlamak için çok motive edici ve iyiydi. İş başarılarına destekleyici nitelikteki bu tarz kişisel gelişim, farkındalık eğitimlerinin seçilmiş olması çok güzel.”

“Etki uyandıran, düşünmeye ve sonuçlandırmaya odaklayan, geliştirici bir eğitimdi. Sibel Hanım’a teşekkürler.”

“Tüm şirketlerdeki personellerin birbirini tanıması, iletişime geçmesi için harika bir eğitimdi. Kişisel gelişimimize katkıda bulunan, aydınlatan, değişimin bizimle başladığını ifade eden bir eğitimdi. Teşekkürler”

Bakioğlu Holding Katılımcıları