Productieve cultuur met Big Rocks

Olağanüstü Verimlilik için 5 Seçim

franklincovey Blog

Merhaba Sevgili Okurlar,

“Olağanüstü Verimlilik İçin 5 Seçim” eğitimini verirken katılımcılar genellikle eğitimin başında şu soruyu sorarlar: “Yani bu zaman yönetimi eğitimi mi oluyor?” Onlara şu yanıtı veririm:  Zaman yönetimi demek doğru olmaz. Zaman herkes için 24 saat. Bu konuda bireysel farklılık yok. Ancak zamanı  kullanırken

1.     Verdiğimiz kararlar

2.     Dikkatimizi toplama becerisi

3.     Enerji seviyemiz açısından farklıyız. Hem iş hem de özel hayatında karar, dikkat ve enerji yönetimi becerisini geliştirenler fark yaratıyor.

İş hayatıma başladığım yıl, yani 1997 yılı, insanlara kişisel bilgisayarların yeni yeni verilmeye başlandığı ve her bilgisayarda internet bağlantısının olmadığı bir dönemdi. O dönemde dikkat yönetimi konusunda fazla sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum çünkü zaten fazla dikkat dağıtıcı yoktu. Ancak karar yönetimi, yani önemliyi önemsizden ayırt etme konusunda iyi olmadığım, bu nedenle de sıkça çalışma saati bitimi sonrasında oturup önemli işler yapmaya çalıştığım ve eve yorgun gittiğim dün gibi aklımda.

Bu kitabı elinize aldığınıza göre daha verimli olma isteği duyuyorsunuz. 1. ve 2. seçimi okuduğunuzda verimliliğin temeli olan önemli olanı önemsiz olandan ayırt etmek yani karar yönetimi konusunda önemli bir farkındalık kazanmış olacaksınız. 3. ve 4.  seçimler ise sürekli e-posta ve mesaj bombardımanı altında olduğumuz dünyada dikkat yönetimini daha iyi yapmanızı sağlayacak. 5. seçim ise konusunda uzman kişilerin görüşleriyle enerjinizi nasıl artırabileceğinizle ilgili size çok sayıda fikir sunacak.

Eğer bir ekip yönetiyorsanız kitapta size hitap eden özel bölümler var. Franklin Covey’in 351,613 kişiyle yaptığı araştırmaya göre, kişiler zamanlarının yaklaşık %60’ını önemli işlere, yaklaşık %40’ını ise kendileri ya da şirketleri için önemli olmayan işlere ayırıyorlar. Yani eğer yöneticiyseniz, ekibinizin enerjisinin sadece yarısı en önemli hedeflerde ilerleme göstermek için harcanıyor demektir. Bu büyük bir gizli maliyet demek.

Bu kitabı okuyarak ve Franklin Covey’den alacağınız verimlilik eğitimleriyle uygulamayı pekiştirerek verimlilik konusunda büyük bir adım atabilirsiniz.

sibel_kucuk

 

 

Sibel Demirel FranklinCovey Türkiye Verimlilik Uygulama Lideri ve Koç