Eğitim


NEDEN, İÇİMDEKİ LİDER?

Kilit paydaşlar, iş liderleri, ebeveynler ve toplumsal liderlere bu toplum için ne istiyorsunuz diye sorduğumuzda; Ebeveynler, iş liderleri, hepsi de: Sorumlu, başkalarıyla iyi geçinen ve hayatın getirdiği zorluklarla başa çıkabilen öğrenciler istediler. Ebeveynler, çocuklarının; sevgi dolu,sorumlu, şefkatli olmasını istediler. Çocuklarının, başkalarına karşı verici olmasını istediler. Çok güçlü bir çalışma etiğine sahip olmalarını istediler.

Paydaşlar, okullarını kurarken, öğrencilerinin sürekli yüksek notlar alan, merkezi sınavları geçen ama üniversitede öğrencileri nasıl çalıştırmaları gerektiğini bilmedikleri için başarısız olan öğrenciler olduklarından bahsediyorlardı. Nasıl önceliklendirme yapacaklarını bilmiyorlardı. Tek anladıkları şey akademik notlardı.

Ebeveynelerin istedikleri nitelikler dinlendiğinde okulların bazı şeyleri farklı yapmaları gerektiği anlaşıldı. Anlaşıldı ki sadece akademik başarıya odaklanıldığında ki elbette bu da önemli ama bundan çok daha fazlası vardı. Çocukların düşüncelerini ve fikirlerini bir temada yakaladık. Ve bu tema bize ‘’Liderlik’’ diye var gücüyle haykırıyordu.

Liderlik, kimse size izlemiyorken bile doğru olanı yapmaktır.

21. yüzyılın vatandaşlarını yetiştiriyoruz. Onlara, liderlik geliştirme, doğru olanı yapmaya dayalı bir beceriler bütünü kazandırıyoruz. Çocuklara, hayatlarının geri kalanı boyunca kullanabilecekleri bir beceriler bütünü kazandırıyoruz. Şirket CEO’ları yaratmaya çalışmıyoruz. Öğrencilerin, neyle ilgilendiklerini ve bu alanda nasıl iyi olabileceklerini keşfetmelerine yardımcı oluyoruz.

Anaokulunda başlayan ve mezun olunan güne kadar, her biri özel oldukları için lider oldukları söyleniyor. Tüm öğrencilerin özgün özelliklere ve yeteneklere sahip olduğuna kalpten inanıyoruz. Bu yetenekleri bulmak ve çocukların özelliklerini yetiştirmek tüm eğitimcilerin görevi. Sahip oldukları bu hediyeyi hayatları boyunca gören tek kişi olabilirler ve bunu onlara göstermek her öğretmenin sorumluluğu.uf