Yeni Dünya Düzeninin Liderlerden Beklentileri (Kişisel Liderlik)


Liderin yolu kapsamında liderlerden beklentiler dizisinin ilkinde konumuz Kişisel Liderlik.

Şiddetli bir hızda değişen yaşam koşulları ve iş dünyasında liderlerden beklentiler her geçen gün yoğun bir şekilde artıyor ve bugünün liderlerinden en önemli beklenti Bütünsellik. Liderlerden beklentiler yakın geçmişten bugüne geçerliliğini yitirdi, bugünkü beklentiler ise yakın gelecekte tamamen değişecek. Bütünsellik bugünün ve yakın geleceğin en önemli gerekliliği,  kapsamında ise iş ve özel hayatı bir bütün olarak ele almamız yatıyor. Zaten insanın sadece tek bir hayatı yok mu?

Özel hayattaki tatmin iş performansına, iş performansı özel hayata derinden etki etmez mi? Bütünlük içerisinde olan bir lider;  özel hayatta tatmini yakalamış (kişisel liderlik), iş süreçlerine ve sistemlere bağlı ancak yeri geldiğinde yeniden yaratan ve ekip liderliğinde doğallığı artırarak ekibiyle birlikte iş sonuçlarına sürekli ulaşan liderdir.

Kişisel Liderlik özel hayat ile başlar… Bugünün liderlerinden diğer insanlara ilham vermesi, onları bağlılığını artırabilmesi ve rol modelliği yüksek seviyede yapması beklenir. Geçmişte düzgün bir aile yaşantısı veya mutlu-huzurlu bir hayata sahip olmak yeterliyken bugün diğer insanlara ilham verebilmek ve gerçek bir rol model olabilmek için pozisyon kaygısının veya kibire dönen benliğin iyi yönetilmesi gerekmektedir. Bu geçmişteki beklentinin ötesinde kişisel liderliğin temeli ve kişinin kendi efendisi olması ile ilgilidir.

 “Eğer insan yalnızca “sahip olduğu” şeylerden ibaretse, onları yitirdiğinde, kendini de yitirecek, kim olduğunu bilemeyecektir. Böylece yaşamı yanlış kurmanın sonucunda ortaya yenilmiş, moralsiz, yıkık ve acınacak bir insan çıkar. “Olmak” kavramında ise sahip olunan şeylerin kaybedileceğinden doğan endişe ve korku yoktur. Olduğum gibiysem ve kişiliğim “olmak” tarafından belirleniyorsa kimse benden bunu alamaz ve kişiliğimin yıkılması tehlikesi de doğmaz. Odak noktamı ve davranışlarımı yönlendiren güdüleri, kendi içimde bulurum.” Erich Fromm – Sahip Olmak ya da Olmak” kitabından alıntıdır.

Kişisel Liderlik önce sende başlar…

 

 

Alper Arıduru

FranklinCovey Türkiye Liderlik Uygulama Lideri & Fasilitatör

 

2020-06-08T10:59:39+00:00By |