Gülruh Duruk / Nestle

“7×7 sözleşmesinin 21. günü mektubumla ilgili olarak bu maili sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle bu eğitim, bu eğitimi bizlere ileten/sunan değerli eğitimci Murat Yerdekalmazer, tüm eğitim materyalleriniz ve eğitim sonrasında  mailler ile takibiniz için sizlere özellikle teşekkür ederim. Tüm bu etkenler firmanızın sadece eğitim vererek kar elde etmek değil, bu eğitim sonrasında eğitimi alan kişilerin hayatlarına bu eğitimin sonuçlarını olumlu bir şekilde yansıtmak amacı/hedefi taşıdığınız izlemini veriyor. Tüm bunlar gerçekten takdir edilmesi gereken bir durum olduğunu düşünüyorum.

Eğitim sonrasında 7×7 sözleşmesine bağlı olarak edindiğim deneyimlerimi kısaca aşağıda özetlemek isterim;

– Öncelikle hayatımda düzenli olarak büyük taşları planlamak ve planlamalarla yerlerine oturtmak hayatımda proaktif olmak ve hem benim hem de benim dışımdaki insanların hayatlarına bir değer oluşturabilmek için neyin önemli olduğunu fark etmeme fayda sağladığını düşünüyorum. Bu uygulamayı düzenli bir şekilde yapmak, hem iş hayatımı hem de özel hayatımı aynı potada düşünmem gerektiğini öğretti. Aynı pota yaklaşımının benim için gerçekten faydalı olduğuna inanıyorum.

– Proaktif olma yetimi geliştirmek için çaba harcıyorum, benim için en önemli sanırım “öz farkındalık” kısmını geliştirmek ve o anda durmayı ve düşünmeyi başarabilmek. Umarım bunu bir kişilik özelliği haline getirebilirim. (Henüz çabalıyorum)

– Empatik dinleme ve bunun sonucunda gerektiği şekilde yanıt vermeye çalışmak (yanıt vermede ben dilini kullanarak) sanırım kendimi biraz daha iyi anlatmak için bana fayda sağlıyor, ancak bunu  için oldukça fazla çalışmam gerektiğini düşünüyorum.

– Kişisel misyon bildirimim üzerinde çalışmaya devam ediyorum. Hala tamamlayamadım. Ancak, bu güne kadar misyonumu, hayatımdaki hedeflerimle ve görevlerimle bağlantı kurarak nerede olmak istediğime dair değerlendirmemi daha net görebildiğimi düşünüyorum. Bu nedenle, artık misyonumun bir parçası olmadığına inandığım şeyler için daha az endişe duduğumu fark ettim. Bu gereksiz bazı endişelerimin azalmasını sağladı.

– Kazan – kazan anlaşması geliştirmek istediğim ailemde/yakınlarımla/sevdiklerimle/yöneticilerimle/iş arkadaşlarımla olan iletişimimde daha önce yapmakta olduğum ve olumsuz bir yaklaşımla değerlendirdiğim bazı fedakarlıklarımın aslında iki tarafın da “kazanları”na sebep olduğunu ve kendim için “mağdur” veya “kaybeden” anlayışından sıyrılmama fayda sağlıyor. Bu benim için gerçekten olumu bir gelişme.

7 Alışkanlık’ın benim hayatıma dokunmuş olduğunu, bazı farkları oluşturmaya başladığına inandığımı ve hala 7 Alışkanlık’ı uygulamak için çaba harcadığımı ve ayrıca hergün baltayı bilemeye çalıştığımı sizlere belirtmek istiyorum.

Bugün itibariyle 7×7 sözleşmesinin 4 hafta 2. günü içerisindeyim ve umarım ilerleyen günlerde değişimimle ilgili somut neticelerini elde edebilir ve sonrasında bunun sonuçlarını da sizlerle paylaşabilirim.

Tekrar teşekkür ederim & sizlere iyi günler dilerim…”