Korona Günlerinde Liderlik

30/03/2020

Çoğumuz eğitimlerde “yöneticilik nedir”, “liderlik nedir”, “ikisinin birbirinden farkı nedir” konularında tartışmalara dahil olmuşuzdur. İlerleyen kariyer yolumuzun bir gereği olarak “Müdür” gibi değil de “Lider” gibi davran öğüdünü duymuşuzdur. Gün öyle bir gün oldu ki salgının ortasında tüm bildiklerimiz birbirine karıştı galiba…

İyi ki de karıştı!

Acaba olması gerekenleri bir kenara bırakıp kalbimizden, sezgimizden mi konuşmaya başladık? Duygular ne kadar yüzeye çıktı? İçimizden neleri yapmak geldi? Kalbimiz konuştuğu için önce biz mi kendimizi susturmaya çalıştık yoksa başkaları mı?

Konuştuğum birçok meslektaşımın çalışanlarının sağlığını korumaya çalışırken kurum varlığı ile ekonomik döngüyü sürdürmenin dengesini aradıklarını gördüm. Sanırım, mevcut kuralları bozarak bu dengeyi gözetip yol almak, kamu vicdanında iyi bir yere oturan kararlar almanın ince yolunda saklı Liderlik. Sağduyu, hız, açık iletişim, şeffaflık, net duruş, değişen şartlara göre hızlı manevra yapabilme, sevgiyi esirgememe bizi ayrıştıran önemli özellikler oluyor.

Sol beyin ile sağ beyni, başka bir ifadeyle eril ile dişil enerjimizi en iyi şekilde dans ettireceğimiz zamanları yaşıyoruz.

Bir tarafta dişil enerjimizin empati, dahil etme, açıklık, yaratıcılık, güven, kırılganlık gibi özelliklerini yaşarken bir anda durumun ihtiyacına göre eril enerjimizin odaklanma, emretme/yönlendirme, disiplin, muhakeme, netlik kazandırma gibi daha maddeci unsurlarına geçebilmeliyiz bir Lider olarak. Bu geçiş öyle ustaca olmalı ki bu geçişten ürkmemeli çalışanlarımız; bilakis güven duymalı, emin ellerde olduklarını hissetmeli.

Usta bir Lider bilmediğinden korkmamalı. Bir kere “bilmiyorum” dedin mi gerisi kolay. Önemli olan bilmediklerini öğrenme çevikliği. Bu çeviklik de bilmediğini kabul etmekle başlar ve insanı daha otantik, herkes gibi biri kılar. Hatta hadi gelin birlikte araştırıp öğrenelim dediğinde Lider, bir bakar arkasında bi ordu var.

Ve bu orduyla her şey karışır. İyi ki de karışır. Toz yere çökünce bir bakarız taşlar başka oturmuştur yerine; taşlar daha güçlü oturmuştur yerine.

Oya Güldalı / Ajinomoto İnsan Kaynakları İcra Kurulu Üyesi