Potansiyeli Çoğaltan Bir Lider Misiniz?

16/03/2021

Hiç kendinize şu soruyu sordunuz mu? Engelleyen mi yoksa potansiyeli çoğaltan bir lider miyim? Cevabınızı duyabiliyorum çünkü aslında hepimiz çevremizdeki insanların potansiyelini çoğaltmak isteriz. Kendimizi de genelde olmak istediğimiz insan gibi görürüz. Ancak bazen farkında olmadan yanlışlıkla çevremizdeki insanları veya ekip üyelerimizi engellediğimiz durumlar olabilir mi? Niyetimiz böyle olması değildir ama çoğu sefer iyi bir şey yapmaya çalışırken insanları engellediğimiz durumlar yaşıyor olabiliriz. FranklinCovey’in NewYork Times’ın en fazla satan kitaplar listesinden bulunan Liz Viseman’ın yazdığı Multipliers kitabını baz alarak oluşturduğunu yeni liderlik yol haritası Potansiyeli Çoğaltan Liderlik işte tam da bu konuya odaklanıyor. Çoğaltan Liderler, insanların tam potansiyelini ortaya çıkararak, insanlardan Engelleyen Liderlerden iki kat fazla yetenek ve katkı elde eder. Nasıl mı? Nasıldan önce aslında yanılışlıkla farkından olmadan nasıl engelleyen bir lider olabiliriz. Hızlıca bakalım. Mükemmeliyetçi misiniz? Kusursuz yapılan işlerden gurur duyabilirsiniz ve başkalarının da gurur duydukları olağanüstü işler yapmalarını sağlamak istiyorsunuz. Niyetiniz iyi olsada ekip üyeleriniz eleştirildiklerini düşünüyor ve cesaretleri kırılıyor veya çabalamayı bırakıyorlar olabilirler. Veya Fikir Makinesi olabilir misiniz? Sürekli yeni fikirleriniz var. Başkalarında fikir oluşturmak için kendi fikirlerinizi özgürce paylaşıyorsunuz. Niyetiniz yine gayet iyi ama yoğun fikir akışı ekip üyelerinizi boğuyor, ya kendilerini kapatmalarına ya da en yeni fikri kovalarken zaman kaybetmelerine sebep oluyor. Kurtarıcı olabilirsiniz belkide? İnsanların başarılı olması ve itibarlarını koruması için rolünüzün gerekli olduğuna inanıyor ve müdahale etmek olduğunu düşünüyorsunuz. Başkaları bağımlı hale geliyor, fırsatları kısıtlanıyor ve gelişmiyor ya da olgunlaşmıyorlar. İşte bu ve daha pek çok yanlışlıkla engelleyen liderlik durumları yaşıyor olabilirsiniz. FranklinCovey’in Potansiyeli Çoğaltan Liderlik yaklaşımı bu yanlışlıkla engelleyen liderlik yaklaşımlarını ve günümüzün yaşanan liderlik dar boğazlarını gidermek için liderleri destekliyor.

*Bilinmeyen kabiliyetlere erişme,

*Daha iyi sonuçlara ulaşmak için potansiyeli ateşleme,

*Yeni ve cesur düşünceyi teşvik ederek inovasyon yaratma,

*İnsanların zekasını ve potansiyelini çoğaltarak daha iyi performans düzeyine ulaşmanın adımlarını içeriyor. Yol haritamız ise;

1.Adım: Daha iyi sorular sormak. Ekip üyelerini doğru sorunlara ve fırsatlara odaklıyor.

2.Adım: Dehayı aramak. Doğal becerilerini açığa çıkarmak ve bunun sonucunda potansiyeli yeniden ateşlemeyi sağlıyor.

3.Adım: Alan Yaratmak. Cesur düşünce ve eylemleri besleyen alanlar yaratıyor.

4.Adım: Daha büyük zorluklar sunmak: Ekip üyelerinin sınırlarını aşma deneyimi gerçekleştirmelerini sağlıyor.

Bu yolculuktaki vaadimiz ise “başkalarının potansiyelinin tamamını ateşlediğinizde, birlikte aldığınız sonuçları da ciddi ölçüde geliştireceksiniz”