Sizin Tutkunuz Neyi Besliyor?

09/05/2024

Başlık iyi, güzel de “TUTKU yoksa ne yapacağız?” dediğinizi duyar gibiyim…

Aslında önce tutku olduğunda, iş hayatına bunun etkisini bilmek belki işe yarayabilir. Belki bu etki, tutku duyduğumuz şeyi keşfetmemizi sağlayabilir ne dersiniz?

Tutku, itici güçtür ve iş hayatında motivasyonu, azmi ve inovasyonu besler. Zorlukların üstesinden gelmenin, çevremize ilham vermenin ve nihayetinde başarıya ulaşmanın arkasındaki itici güçtür. Yaptıkları iş konusunda tutkulu insanlar, fırtınaları atlatabilmeyi ve hedeflere bağlı kalmayı daha kolay hale getirir.

“TUTKU” varsa:

Motivasyon Artar: İçsel motivasyon beslenir, engeller veya aksilikler karşısında bile işe bağlılık devam eder.

Dayanıklılık Artar: Başarısızlıklardan ve aksiliklerden geri dönebilen dayanıklılığı yüksek olan insanlar sizce çoşkularıyla barikatları büyük fırsat olarak görmez mi?

Inovasyon Tetiklenir: Yeni fikirler keşfeden, iyi çözüm bulan, sınırları zorlayan ve sınırları aşan ve çizgi ötesi düşünen yaratıcı insanlarla beraber çalışmışsınızdır. Tutkuları nasıldı?

Liderlik Büyür: İlhan olan ve çevrelerini sürekli besleyen liderlerde durum nasıldır? Gözlerinin içinde bir çoşku görebilir miyiz sizce?

Müşteri Bağlılığı Artar: Tutku, müşterilerle olan etkileşimi parlatır. Ürünleriniz veya hizmetleriniz için gerçek heyecanınızı gördüklerinde, markanıza güvenme ve sadık savunucular olma olasılıkları daha yüksektir.

Uzun Vadeli Başarı Getirir: İşine ve hedeflerine bağlılığını ve adanmışlığı devamlı kılan bir insan düşünün. Büyük resme odaklanan ve zorlu zamanlarda bile, ilk başta neden başladığını hatırlayan.    

Özetle, genel olarak tutku, iş ve liderlik yolculuklarında insanları ileriye götüren yakıt gibidir. En iyisi ve büyüğü için çabalamaya ve anlamlı bir etki yaratmaya iter.

“TUTKU” yoksa:

İşleri hakkında tutku hisseden insanlar genellikle işlerini ilgi alanları, değerleri ve güçlü yönleriyle uyumlu hale getirmeyi başarabilen kişilerdir. Bunun için yaratıcı sorgulama yapmak ve aşağıdaki soruları sormak işe yarayabilir.   

İlgi Alanlarınızı Düşünmek için sorular: Beni ne heyecanlandırır? İlgi alanlarıma uygun ve beni mutlu eden görevleri ve projeleri proaktif şekilde arıyor muyum?

Değerlerle Bağ Kurmak: Değerlerimin farkında mıyım? İşim kişisel değerlerim ve inançlarımla nasıl örtüşüyor? İşim önem verdiğim şeyleri yansıtırsa tutkulu ve motive hissedecek miyim?

Güçlü Yönlere Odaklanmak: Güçlü yönlerim nedir? Güçlü yönlerimden yararlanmak için fırsatlar yaratabiliyor muyum? Güçlü yönlerime dayanarak mükemmelleşebildiğimde ve anlamlı katkılar gerçekleştirdiğimde, bunun tutkumu ateşleyeceğine inanıyor muyum?

Anlamlı Hedefler Belirlemek: Zorlayıcı ancak ulaşılabilir ve uzun vadeli isteklerime uyumlu hedefler belirliyor muyum?

Öğrenmek ve Büyümek: Merak duygum devam ediyor mu? Yoksa merak yerini yoruma bıraktı mı çoktan? Nasıl daha fazla merakı artırabilirim? Gelişim, öğrenme ve büyümek için merakın ne kadar önemli olduğunu biliyor muyum?

Tutkulu İnsanlarla Çevrelenmek: Çevremde işine tutkuyla bağlı insanlar var mı? Hayatıma kimleri dahil ediyor, kimlerin enerjisinden besleniyorum?   

İş Hayatında Amaç: Misyonum nedir? Benim için en büyük NEDEN nedir?

İş-Yaşam Dengesini Korumak: Hayatım ne kadar dengede?

Tüm sorulara ek olarak Şükran Duygusunu Geliştirmek iyi olabilir. İşinizin olumlu yönlerini görmek için zaman ayırın ve sağladığı fırsatlar için şükran duyduğunuzu ifade edin. Minnettarlık duygusu geliştirmek genel iş memnuniyetinizi ve tutkunuzu artırabilir.

Bu soruları kullanarak işinizde neye karşı TUTKULU olduğunuzu keşfedebilir, işinizi daha keyifli ve anlamlı hale getirebilirsiniz.

Müthiş hissetttiğiniz anlar hep TUTKU’yla yapıştığınız anlardır…

Fark etmeniz dileğiyle.