Kişisel Sorumluluk Alışkanlığı

1. Alışkanlık : Proaktif Ol, hayatınızın sorumluluğunu almakla ilgilidir. Proaktif insanlar “sorumlu” olduklarını bilirler. Davranışları için koşulları veya şartlanmayı suçlamazlar. Davranışlarını seçebileceklerini bilirler. Tepkisel insanlar ise genellikle fiziksel çevrelerinden etkilenirler. Davranışları için suçlayacak dış kaynaklar bulurlar. Hava güzelse kendilerini iyi hissederler. Değilse, tutumlarını ve performanslarını etkiler ve havayı suçlarlar.

Tüm bu dış etkenler, tepki verdiğimiz uyarıcılar olarak hareket eder. Uyaran ve tepki arasındaki en büyük gücümüzdür ise “tepkimizi seçme özgürlüğüne” sahip olmamızdır. Seçtiğimiz en önemli şeylerden biri de ne söylediğimizdir. Dilimiz, kendimizi nasıl gördüğümüzün iyi bir göstergesidir. Proaktif bir kişi proaktif bir dil kullanır—Yapabilirim, yapacağım, tercih ederim vb. Tepkisel insanlar, söylediklerinden ve yaptıklarından sorumlu olmadıklarına inanırlar – başka seçenekleri yoktur.

Proaktif insanlar çabalarını Etki Alanları® üzerine odaklarlar . Yapabilecekleri şeyler üzerinde çalışırlar: sağlık, çocuklar veya iş yerindeki sorunlar.

Tepkisel insanlar çabalarını İlgi Alanı üzerinde odaklarlar—burada üzerlerinde çok az kontrol sahibi oldukları ya da hiç kontrollerinin olmadığı şeyler vardır: ulusal borç, terörizm ya da hava durumu. Enerjimizi harcadığımız alanların farkına varmak, proaktif olmak için dev bir adımdır.

Seçme Özgürlüğü

Proaktif insanlar, üzerinde çok az kontrole sahip oldukları veya hiç kontrollerinin olmadığı koşullara tepki vermek veya onlar hakkında endişelenmek yerine, zamanlarını ve enerjilerini kontrol edebilecekleri şeylere odaklarlar. Karşılaştığımız sorunlar, zorluklar ve fırsatlar iki alana ayrılır: İlgi Alanı ve Etki Alanı.

Quote PNG

“Ben koşullarımın bir sonucu değilim. Ben kararlarımın bir sonucuyum.”

— Dr. Stephen R. Covey

Etki Alanı

Türkçe alt yazı için dil seçeneklerine tıklayınız.

Ücretsiz Rehber

Etkili Liderler Nasıl Sonuç Alır: Daha Proaktif Olmanın 7 Yolu

Küçük, belirli şekillerde inisiyatif almanın, ekibiniz, kariyeriniz ve hayatınız için hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olduğunu öğrenin…

Etkinliğe Kaydolun

İş Gücünüzün Sosyal-Duygusal Zekasını Arttırmak

7 Alışkanlık’tan kişisel değişime dair güçlü derslerin iş gücünüzün davranışlarını dönüştürmeye nasıl yardımcı olacağını keşfedin…

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

01
1. Alışkanlık: Proaktif Ol®

Kontrol edemedikleriniz yerine kontrol edip etkileyebileceklerinize odaklanın ve harekete geçin.

02

Net başarı ölçütleri ve bunlara ulaşmak için bir plan tanımlayın.

03

Acil durumlara sürekli tepki vermek yerine önceliklerinizi belirleyin ve en önemli hedeflerinize ulaşın.

04

Yüksek güvene dayalı ilişkiler kurarak daha etkili bir şekilde iş birlikleri gerçekleştirin.

05

İhtiyaçları ve bakış açıları hakkında derin bir anlayış geliştirerek başkalarını etkileyin.

06

Çeşitlilikten yararlanan ve tüm kilit paydaşları tatmin eden yenilikçi çözümler geliştirin.

07

Yenileyici aktiviteler için zaman ayırarak motivasyonu, enerjiyi ve iş/yaşam dengesini artırın.

Bizimle iletişime geçin.

Kişisel Bilgiler
Onay

Request a Demo