Liderlikte Hassasiyet

09/08/2022

Son yıllarda liderlik ile ilgili pek çok yeni kavram gündeme geliyor. Elbette farklı liderlik tiplerinin farklı özellikleri ve her birinin de birbirine göre güçlü yönleri var. Günümüz liderleri ekipleriyle iletişimlerinde tek bir liderlik tipi benimsemek yerine farklı liderlik tiplerindeki güçlü yönleri kullanarak çok daha etkili hale gelebilirler.

Örneğin pozitif bir liderlik tipi olan otantik liderliğin özelliklerinden biri olan empati, çalışan bağlılığını kazanma ve sürdürme konusundaki temel ilkelerden biri. Otantik liderlerin iyimserlik, etik değerlere bağlılık, pozitif rol model olmak ve öz farkındalık gibi özelliklerinin dışında çalışanlarının duygularına hassasiyetle yaklaşıp empati göstermeleri onları hem kuruma hem de kendilerine daha sadık hale getiriyor.

Otantik liderlerin bu özelliklerine bir de “hassasiyet” i de ekleyebiliriz.

Peki hassas liderler nasıl davranır?  Gelin biraz daha derinleştirelim;

*Hassas liderler geçmiş hatalarından ders çıkararak bunları ekibiyle koçluk yaparken kullanır. Örneğin; ekipleriyle bir araya geldiklerinde şöyle bir söylemde bulunmaktan asla kaçınmazlar; “İzin verin size bir müşteri görüşmesinde gerçekten de yaptığım hata yüzünden ne kadar zor durumda kaldığım bir anı anlatayım.” Böylece ekibin de yapacağı hatalardan korkmaması ve kendilerini rahatça ifade etmeleri konusunda cesaret verirler.

*Anlık başarısızlıklarını veya eksikliklerini gizlemezler. Bunun yerine bunları ekip üyeleriyle şeffafça paylaşarak herkesin kendi güçlü yönleri ve gelişim alanlarıyla ilgili bir öz farkındalık yaşamalarını sağlarlar. Eğer ki bir lider kendi gelişim alanı ile ilgili olarak proaktif davranıp gelişime istekli olursa ekibin geri kalanı için de bir yol haritası çizmiş ve onlar için bir model yaratmış olur. Böylece ekipte şeffaf ve açık iletişimin olduğu bir kültür oluşur.

*Ekiplerinden düzenli olarak geri bildirim talebinde bulunurlar.

Geri bildirim almak için sordukları sorular şöyle olur;

*Bana rapor etmek nasıl hissettiriyor?

*Bana kötü bir haber vermek nasıl?

*Benimle bir projeyi yürütmek?

*Benim ekibimin bir parçası olmak?

Kendileri talep etmediği halde birinden geri bildirim aldıklarında ise savunmaya geçmez, reddetmez veya geçiştirmezler. Bunun yerine sabırla ve nezaketle verilen geribildirimi dinler, not alır, netleştirici sorular sorar ve geribildirimi veren kişiye yorumları için içtenlikle gerçekten teşekkür ederler. Sonrasında nelerin değerli olduğunu ayırt ederek bunları günlük hayat akışlarına uyumlu hale getirecek davranışlara dönüştürürler.

Zor durumları ekipleriyle paylaşırken durumu hassasiyetle değerlendirir ve niyetlerini açıkça ortaya koyarlar. Böylece ekipte minimum kafa karışıklığı veya kalp kırıklığı olur. Hani altın bir kural vardır ; kendine nasıl davranılmasını istiyorsan başkalarına da öyle davran.” Hassas liderler bu kuralı şuna dönüştürürler; “Başkaları kendilerine nasıl davranılmasını istiyorsa onlara öyle davran.”

Sayılan tüm bu kriterleri gerçekleştirmek aslında oldukça zorlu.

Gerçekten samimi bir niyet, pek çok gayretli deneme ve süreçte kendi egonuzun yaralanması bile söz konusu olabilir. Ancak unutmayın ki hassasiyet cesaretten kaynaklanır. Sadece cesur liderler aynı zamanda hassas liderler olabilir.