Execution Kültürü Nasıl Oluşur?

10/12/2017

Aldığımız danışmanlıklar ve ödediğimiz paralar nasıl oluyor da işe yararlılığını ya hemen ya da bir süre sonra kaybediyor?

Danışmanlıklara çok sıcak birisi olarak ve masanın hem alan hem de veren tarafında oturmanın farkıyla her iki açıdan başarısız danışmanlıkları inceliyorum. Hem yaptığım danışmanlıklarda hem de aldıklarımda başarısız uygulamaların sebeplerini düşündüğümde, niyet tarafında bir sıkıntı görmüyorum çünkü hiçbir işletme başarısız olması için o kadar para ödemedi. Peki ne oldu da çok beğendiğim danışmanlık felsefesi işe yaramadı?

Danışmanın bilgisi ve deneyimi bu kadar kıymetli iken ve çalışanlar da bu konuya sahip çıkarken işe yaramamasının nedenine baktığımızda, yeni uygulamanın şirket kültürü haline getirilmemesi önemli nedenlerden biridir.

Execution programının en kıymetli taraflarından birisi bizim 3. ve 4. Disiplin olarak tanımladığımız “Ölçme” ve “Toplantı”adımları ile uygulamayı kültür haline getirmesidir.

Ölçmediğimiz şeyi geliştiremediğimiz için öncelikle belirlediğimiz her önemli ölçüm kriterinin skor tabelaları aracılığı ile ölçülmesi ve bunların haftalık sıklıkta yapılması başta kulağa zor geliyor. Bana sorarsanız programı başarıya taşıyan iki büyük mihenk taşından birisi bu disiplin anlayışı. Nasıl ölçeceğimizi ve nasıl skor tabelasını oluşturacağımızı konuşuyoruz. Bu işin zahmetli kısmı başlangıçta, sonrası akıp gidiyor çünkü elimiz alışıyor ve neyi nasıl yapacağımızı biliyoruz. Hatta başarıların görülmesi birçok çalışanı motive ediyor. Yani tüm ekibin eli taşın altında.

Uygulamayı yaptığımız firmalardan bazıları bu konuda bizden danışmanlıklar istediler büyük keyifle destek olduk.Ölçmek ve ölçtüğümüz şeyin her hafta takibini yapmak kültür oluşturmak için harika bir yöntem.