2021’e Öneriler

15/01/2021

Yeni bir dönem umuduyla başladığımız, iyi dilekleri ve hedefleri belirlediğimiz 2021’in ilk haftalarında aslında bizi yeni yıl planları bekliyor. Halen yapmadıysak yapmak için doğru bir zamandayız. Liderlere bu dönemde her zamankinden daha fazla iş düşüyor. Strateji iyi planlandığında ve hatta sonuna da bunu icra edecek ekibin katılımını sağlayan planlar yapıldığında hem çalışan bağlılığı hem de başarı artıyor.

Bu noktada asıl konu doğru stratejiyi bulmaktan geçiyor. İşte bunun için kullanabileceğimiz, işimizi kolaylaştıracak üç tüyo;

*Öncelikle Misyon ve Vizyon’dan beslenin. Nereye gitmek istiyoruz ki bu vizyonda tarifli. Bu yolda evet veya hayır diyeceğimiz şeyler neler? Bu konuda misyondan esinleneceğimiz değerlerimiz olacak.

*Sektörün ve pazarın dinamiklerine odaklanın. Her dönem için geçerli ancak bu dönem için daha da önemli olan sektörün ve pazarın dinamiklerine bir daha bakmak ve dünya çapında karşılaştırmalar yaparak inovatif yeni uygulamaları şirketin içine sokmanın tam zamanı.

*Kapsayıcı bir plan oluşturun. Üçüncü önemli kısım ise herkesi dahil etmek. Çalışanlarımızı konuya dahil ettiğimizde onların konuya bağlılığını ve doğal olarak da başarıyı artırmış oluyoruz.

Uzaktan çalışmanın hayatımıza iyice dahil olduğu bu dönem beraberinde bazı zorlukları da getirdi. Uzaktan çalışmada karşımıza halledilmesi gereken birçok konu çıksa da en önemli iki konu ekibin motivasyonu ve verimliliktir.

Verimlilik için zaman planı ve iş listesi veya KPI’lar aracılığı ile işleri takip etmek oldukça işe yarıyor.

Ekip motivasyonu uzaktan çalışmada en zor konu. Burada her bireyin ayrı zorlukları var. Bu konuda anket ile ihtiyaçların alınması ve onun üzerinde yeni motivasyon çalışmaları yapmak en etkili yollardan biri gibi gözüküyor.

Yeni yıl yeni fırsatlarla gelecek bunda şüphe yok. Ancak çok net bildiğim bir şey var o da şans faktörü. Şans faktörü için de en sevdiğim söz ’Şans hazır olanı bulur’. Biz hazırlığımızı yapalım ki şansımız bol olsun.