Beklenmeyeni Beklemek

19/01/2021

Hiç düşündünüz mü? “Kariyerine karar verilirken asla o odada değilsin.” Kariyeriniz aslında sizin ne yaptığınız ve yapamadığınızın toplamı. Ama bir şekilde karar veriliyor. İlginç, korkutucu, biraz üzücü, bir bakıma da doğru…

Duygusal çevikliğin ve zihinsel esnekliğin hayatlarımızda oynadığı değer şüphesizdir. Hepimiz zihnimizde gerçek ya da hayali beklentiler yaratırız. Gerçeklere veya kurguya dayalı. Kanıt veya varsayımlar üzerine inşa edilmiştir. Sonra planlar yapar ve ona göre ilerleriz. Çoğumuz daha sonra bu beklentiler içinde o kadar sağlam, hatta kayıtsız hale geliriz ki, bir şeyler değiştiğinde veya beklediğimiz olmadığında dünyalarımız sarsılıverir. Sonra hak ettiğimiz bu değil ki… dediğinizi duyuyorum.

Hayata hoş geldiniz çoğumuz için bu yaşadığımız günler tanımadığımız, bilmediğimiz ve anlaşılamaz değil mi? Ve bazılarımız duygusal olarak çöküyor. Değişimi veya olacağını düşündüğümüz şeyin olmayacağını entelektüel veya duygusal olarak kavrayamayız. Bu, kariyerimiz, kişisel bütçelerimiz, ilişkilerimiz ve hatta evliliklerimiz dahil hayatımızın her alanıyla ilgilidir. Zihnimizde beklentiler oluşturduk ve bunlar değiştiğinde ya da hayal ettiğimiz gibi ortaya çıkmadığında, çoğumuz geri dönüş için duygusal çevikliği inşa etmedik hayatımıza zihinsel esnekliği koymadık.

Her şeyin değişmesini beklemek önemli ve değişmediğinde oh ne güzel diye sevinirsin. Beklenmedik durumlar olabilir veya gerçekleşme hemen olmayabilir. Güvendiğin şeyler belki de ihlal edilir. Bazı politikalar, taahhütler ve vaatler, çoğu zaman gereklilik nedeniyle değişebilir. Bu bir fırtına, bu yüzden en iyi duygusal teçhizatınızı giymek işe yarar.

“Her şey vaktini bekler. Ne gül vaktinden önce açar, ne de güneş vaktinden erken doğar. Bekle, senin olan sana gelecektir.” Mevlana