Olmak İstediğin İnsana Yolculuk

24/09/2022

Dünyadaki bu varoluş yolculuğunda bazen; “Olmak istediğimiz insanla”, “Olduğumuz insan” arasında farklar olduğunu görürüz. Bazen yaratmak istediğimiz insanı hayal edip ilerleriz, bazen gelinen yeri kucaklayıp sindirir şükrederiz, bazen de bize zorla giydirilen kalıplara kendimizi kaptırıp, olmak istediklerimizden ebediyen vazgeçeriz.

Yıllardır isteklerinden oluşan koca listeler yapan, kendi sınırlarını aşmak için çabalayan, yılbaşlarında bunları tekrar tekrar dile getiren kişilerle bir araya geliyorum ve hayatlarına dokunuyorum.

Tekrar tekrar şu soru karşıma geliyor: “Neden bazı kişiler kişisel yolculuklarında çok başarılı oluyor da, bazı kişiler bu mücadelede hayallerinden çok uzak diyarlara sürükleniyor?”

James Clear, 5 milyondan fazla satan “Atomik Alışkanlıklar” kitabında; “Rollerimiz” ile “Alışkanlıklarımız” arasındaki ilişkiyi incelemiş. Eğer kendimizi gelecekte olmak istediğimiz kişi özellikleri ile tanımlarsak ve davranışlarımızı ona göre belirlersek, kimliklerimize ulaşmakta faydalı olacağını belirtmiş. Hatta “Kim olduğunu değiştirmek istiyorsan, yaptığın şeyi değiştir” diyerek de konuya ayrı bir parantez açmış.

Kendimizi tanımlarken rollerimizle tanımladığımızda, hele bir de o rollerimizde sergileyeceğimiz davranışlarımızı tanımladığımızda ve ne şekilde hareket edeceğimizi kafamızda netleştirdiğimizde, kendi içimizde karşı koyulamaz bir yolculuğa başlamış oluyoruz.

Hadi gelin 2-3 ayrı rolümüz için bunu örneklendirelim;

Eğitmen rolümde;

Katılımcılarımın kendi sınırlarını aşmasında onlara rehberlik eden kişi olacağım.

Hayatlarındaki dengelerini bulmalarında bakış açılarını zenginleştirenim.

Geri bildirimleri dozunda ve ilham verici şekilde vereceğim.

Çalışan rolümde;

Yaptığım işe sevgimi katarak, katma değer yaratacağım.

Çalıştığım insanlarla saygı temelli bir ilişki geliştireceğim.

Gülümseyerek, insanları gülümseten olacağım.

Arkadaş/Dost rolümde;

Arkadaşlarım arasında sosyal aktivitelerin vazgeçilmezi olacağım.

Zor günlerin de gerçek dostu olduğumu hissettireceğim.

Değerli bir dostun paradan daha önemli olduğunu bileceğim.

Bu ve buna benzer pek çok rolümüz var hayatta ve her birinin altına birçok davranışı ekleyebiliriz. Tekrar ederek ruhumuza işleyebiliriz.

Belki zaman içerisinde rollerimiz ve hatta belirlediğimiz davranışlar da değişecek ama bugün ve elimizdekilerle başlamak belki de en doğru gün…

“Bir ağaç dikmek için en iyi zaman 20 sene öncesiydi. İkinci en iyi zaman ise şimdi…” –Çin Atasözü

Olmak istediğiniz gelecekteki kendinizi düşündüğünüzde; “Sizin rolleriniz ve onları tanımlayan davranışlarınız neler?”

Bunları belirlemeye ve kalıcı bir yere not etmeye ne dersiniz? Hadi başlayın…