İş Yerinde Sağlıklı Varoluş İçin Hedeflerle Yönetim Mi?

28/02/2024

Şaka gibi değil mi? Neden sağlıklı varoluş için hedefler belirlensin ve öyle yönetilsin ki? İş yerinde sağlıklı varoluş için zaten güven olmazsa olmaz temel değerlerden birisi değil mi?

Şöyle bir bakıldığında güven olmadan üzerine ne inşa edilebilir ki?

İş yerinde sağlıklı bir ortam oluşturmak için güven kültürü olmazsa olmazlarımızdan.

Güveni oluşturmak için de tüm çalışanların sobelenme hissinden kurtulup o şirkette nelerin takdir edileceğini nelerin kabul görmeyeceğini bilmesi gerekmez mi?

Geçmişte çalıştığınız yerleri bir düşünün hatta geçmişe gitmeyin şu anda çalıştığınız iş yerinde de hedefleri bilmiyorsanız ve yaptığınız işin şirketin ana hedefine katkısını bilmiyorsanız kendinizi nasıl hissedersiniz? Yıl sonunda birileri alkışlanıyor, terfi alıyor, prim kazanıyor; birileri ise olumsuz geri bildirimler alıyor. Peki bunların arkasındaki sebepler ve gerekçeler çok net olsa idi hatta yılın başında sizinle beraber belirlense ve tüm ekip bunları takip etseydik ve hayal gibi gelse de tüm ekip hedefleri başarmakta birbirine yardım etseydi sene sonundaki motivasyonunuz nasıl olurdu?

İşte bu “Kazanan Kültür™”ün enerjisi ve başarmak ve başarıyı kutlamak isteyen tüm insanlar için o şirketi güven ortamında sağlıklı varoluşu yaratan bir sistem. Tarifi çok basit ancak uygulaması disiplin gerektiriyor. Zaten iki tür acı yok mu? Ya disiplinden gelen acı ya da başarısızlıktan gelen acı. Fark etmeden her gün iki acıdan birini seçiyoruz. Eğer buna inanmıyorsanız geçen yıl yaptığınız ve bu yıl meyvelerini topladığınız veya hayal kırıklığı yaşadığınız konularla ilgili ilk karar anlarınıza ve sonra o konuları başarmak için nasıl odaklandığınıza veya nasıl radardan çıkardığınıza bir bakın.

Özetle “Kazanan Kültür™”ün enerjisi güvenli hedef belirleyerek yaratılan ve tüm ekibin pastadaki payının netleştirildiği ve performansın düzenli kutlandığı, ekibin birbirine gönüllü yardım ettiği bir ortamda iş yerinde sağlıklı varoluşun temeli atılmış demektir.

2024’ün daha ilk ayları, sizce de bunu denemek için harika bir zaman değil mi?