FranklinCovey Türkiye’den Önemli Duyuru: Yıllık izin sebebiyle bu hafta paylaşım yapmıyoruz!

28/06/2024

Değerli Takipçilerimiz,

FranklinCovey Türkiye olarak, her gün yüz yüze veya çevrim içi, değerli katılımcılarımıza aktardığımız değer ve ilkeleri kendi içimizde de uyguladığımızı paylaşmaktan gurur duyuyoruz.

Fasilitatörlerimizin eğitimler esnasında sıklıkla vurguladığı ilke ve erdemleri, ekip olarak iş ve özel hayatımıza entegre etmeye her daim yüksek özen gösteriyoruz. Başta kendimize karşı dürüst olarak güven yaymak, ardından aktardıklarımızı uygulayarak hayata geçirmek ve özünde kişisel bütünlük sergilemek bizim için büyük bir önem taşıyor. Bu bağlamda, pazarlama ekibimizden bazı arkadaşlarımızın bu hafta yıllık izne çıkacağını ve bu süre zarfında sosyal medya hesaplarımızda herhangi bir paylaşım yapmayacağımızı bildirmek isteriz. Amacımız net, ekip arkadaşlarımızın gönüllerince dinlenip, zihinlerinin tamamen işten uzak kalması için zemini hazırlamak istiyoruz.

Bazılarınız, birkaç kişinin izne çıkmasıyla işlerin yürümemesi durumunda organizasyonda bir sorun olduğunu düşünebilir. Bazılarınız, “önceden hazırlık yapsaydınız, bu haftaya planlasaydınız” diyebilir. Bazılarınız, gün içinde ayrılacak birkaç dakikanın, izni etkilemeyeceğini bile düşünebilir. Ancak, konu bu değil. Burada asıl mesele, öncesi veya sonrası değil, an itibariyle işten tamamen uzaklaşıp gerçekten dinlenebilmek ve yenilenmek. FOMO (Fear of Missing Out – Bir şeyleri Kaçırma Korkusu) yerine JOMO (Joy of Missing Out – Kaçırmanın Keyfi) anlayışını benimsemek istiyoruz. Herkesin, işten uzaklaşarak ve dinlenerek kendi mutluluğunu ve huzurunu bulmasını teşvik ediyoruz.

Bu kararı ekip arkadaşlarımızla, FranklinCovey’nin köklü felsefelerine dayandırarak aldık. Özellikle, “Olağanüstü Verimlilik için 5 Seçim” ve “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” ilkelerinden hareketle ile, size de ilham olması için izne çıkmadan kaleme aldık.

Olağanüstü Verimlilik için 5 Seçim

Ekip üyelerimizin bu süre zarfında kendi hayatlarında önemli olan şeylere odaklanmalarını ve kendilerini yeniden şarj etmelerini istiyoruz. Gerçekten önemli olana yoğunlaşarak, iş ve kişisel yaşamda denge kurmanın ne kadar kıymetli olduğunu çok iyi biliyoruz. Sadece işe odaklanmak yerine, sağlıklı bir zihin ve beden için harekete geçmek gerektiğini savunuyoruz. Dinlenmek, uzun vadeli başarı için kritik bir adımdır ve bu süreçte ekip üyelerimizin bunu derinlemesine deneyimlemesini önemsiyoruz.

Yıllık izin döneminde, ekip üyelerimizin zamanlarını en verimli şekilde kullanmalarını teşvik ediyoruz. Bu dönem, hem dinlenme hem de kişisel gelişim için bir fırsat olarak görülmelidir. Tam anlamıyla dinlenmiş ve enerjik bir ekip, geri döndüğünde şüphesiz çok daha verimli olacaktır. Bu nedenle, bu süreyi enerji depolamak için bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. İşten uzaklaşarak, farklı perspektifler geliştirmek ve yenilikçi düşüncelere kapı açmak da bu sürecin önemli bir parçasıdır. Tatil, yeni bakış açıları kazanmak için mükemmel bir zamandır ve ekip üyelerimizin bu fırsatı değerlendirmelerini can-ı gönülden istiyoruz.

7. Alışkanlık: Baltayı Bile

Stephen R. Covey’nin “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” kitabında bahsettiği 7. alışkanlık olan “Baltayı Bile” ise kendini yenileme ve dinlenme ihtiyacına işaret eder. Etkili bir insan olmak için zaman zaman durup kendimize bakım yapmamız ve enerjimizi yenilememiz gerekir. Biliyoruz ki, ekip üyelerimizin bu süre zarfında dinlenmeleri ve kendilerini ruh, beden, zihin ve kalp odağında yenilemeleri, onların hem kişisel hem de profesyonel hayatlarında daha etkili olmalarını sağlayacaktır.

Ekip olarak, tam anlamıyla dinlenmiş ve yenilenmiş bir şekilde geri dönmek için sabırsızlanıyoruz. Lafı uzatmadan, her birinize huzurlu ve mutlu günler dilerken, bir yanda da merak ediyoruz;

  • Siz dinlendiğinizi nasıl anlarsınız?
  • FOMO mu yoksa JOMO mu, hangi taraftasınız?
  • “Ofis dışındayım” mesajınız nasıl? Mesajlara dönüş yapabilme ihtimalinize bir kapı aralıyor mu yoksa duruşunuz net mi?
  • Tatildeyken e-posta bildirimlerinizi kapatabiliyor musunuz, yoksa işten uzak durmakta zorlanıyor musunuz?
  • Tatil fotoğraflarınıza bakarken kendinizi bir anda iş e-postalarınızı kontrol ederken mi buluyorsunuz?
  • Tatilden döndüğünüzde nelerle karşılaşacağınızı düşünmek sizi anın güzelliğinden alıkoyuyor mu?

Bu sorular hepimiz için; hem ekip arkadaşları tatildeyken “bir mesajdan bir şey olmaz” diye düşünerek mesaj atan çalışma arkadaşları ve yöneticiler için, hem de “bensiz o işler yürümez” ya da  “ ya yerim dolarsa” endişesiyle baltayı bilemekten imtina eden çalışanlar için… Dileğimiz, herkesin işten uzaklaşarak, gerçek anlamda dinlenip yenilenerek sağlık, mutluluk ve keyifle geri dönmesi.

Sevgilerimizle,

FranklinCovey Türkiye Pazarlama Ekibi