4. Disiplin: Hesap Verebilirlik Temposu Yakala

Hesap verebilirlik, yanıt verme yeteneğini doğurur.

Her ekip, başarıları vurgulayan, başarısızlıkları analiz eden ve gerektiğinde rota düzeltmeleri yapan, nihai performans yönetimi sistemini oluşturan basit bir haftalık sürece dahil olur.

Hesap verebilirlik temposu, WIG® e odaklanan düzenli ve sık ekip toplantılarının ritmidir.  Bu toplantılar haftalık, bazen günlük olarak yapılır. İdeal olarak 20 dakikadan fazla sürmezler. Bu kısa süre içinde ekip üyeleri, skoru değiştirmek için yapılan taahhütler için birbirlerini sorumlu tutar.

4. Disiplinin sırrı, haftalık düzene ek olarak, ekip üyelerinin toplantıda oluşturdukları taahhütlerdir. Ekip üyeleri birer birer şu basit soruyu yanıtlar: “Bu hafta yapabileceğim ve puan tablosunda en büyük etkiye sahip olacak en önemli bir veya iki şey nedir?”  Toplantıda, her takım üyesi ilk önce geçen haftaki taahhütlerini yerine getirip getirmediklerini, ikinci olarak taahhütlerin puan tahtasında önde veya geride kalan ölçütleri hareket ettirip getirmediğini ve son olarak da gelecek hafta için hangi taahhütleri yerine getireceklerini bildirir. İnsanların yukarıdan gelen emirlere göre kendi fikirlerine bağlı kalma olasılığı daha yüksektir. Bireyler sadece patron yerine takım arkadaşlarına taahhütte bulunduğunda, taahhüt profesyonel iş performansının ötesine geçerek kişisel bir söz haline gelir. Ekip, WIG üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduklarını gördüklerinde, kazanmakta olduklarını bilirler ve hiçbir şey moral ve bağlılığı kazanmaktan daha fazla yükseltmez.

Create a cadence of accountability

4. Disiplin ile ekipler sorumluluğu paylaşır. Taahhütler yalnızca liderler ve ekipleri arasında yapılmaz; takımlardaki bireyler arasında yapılırlar. Ekip üyeleri, haftalık taahhütleri yerine getirerek, WIG®’in sonuç ölçütünde başarının öngörüsü olan süreç ölçütünü etkiler.

Quote PNG

İşlerine tutkuyla bağlı insanları nerede bulursunuz? Onları kendilerine tutkuyla bağlı liderler için çalışırken bulursunuz.

— Jim Huling, Uygulamanın 4 Disiplini kitabının ortak yazarı

Ücretsiz Rehber

Ekip Hedeflerinizi İyileştirmek ve Gerçekleştirmek için 4 Adım

Hedeflerinize odaklanmak ve netlik getirmek için bu rehberi kullanın.

Etkinlik İçin Kaydolun

Olmazsa Olmaz Stratejilerinizi Uygulayın

Dünyanın en çok satan kitabının baş yazarı Chris McChesney’in strateji uygulaması üzerine gerçekleştirdiği 60 dakikalık webcaste katılın.

01
1. Disiplin:

Olmazsa Olmaz Hedeflere Odaklan
Daha Fazla Bilgi Edinin

02
2. Disiplin:

Süreç Ölçütlerine Göre Hareket Et
Daha Fazla Bilgi Edinin

03
3. Disiplin:

Cazip Bir Skor Tabelası Tut
Daha Fazla Bilgi Edinin

04
4. Disiplin:e 4:

Hesap Verebilirlik Temposu Yakala

Size özel çözümler sunabilmemiz için bizimle iletişime geçin!

Kişisel Bilgiler
Onay

Request a Demo