2. Disiplin: Süreç Ölçütlerine Göre Hareket Et

Öncelikli hedefler netleştiğinde ekiplerin hedefe olan bakışları değişir.  

Bir sonuç ölçütü size hedefe ulaşıp ulaşmadığınızı söylerken, süreç ölçütü size hedefe ulaşıp ulaşmayacağınızı söyler.

Neyi başarmaya çalışırsanız çalışın, başarınız iki tür ölçüme dayalı olacaktır: Sonuç ve Süreç Ölçütleri. Süreç ölçütleri, son derece önemli hedefinizin başarısını takip eder. Sonuç ölçütleri, uykunuzu kaçırarak zaman harcadığınız ölçütlerdir. Gelir, kar, kalite ve müşteri memnuniyeti gibi şeylerdir. Sonuç ölçütleri olarak adlandırılırlar çünkü siz onları gördüğünüzde onları harekete geçiren performans çoktan geçmiştir. Onları düzeltmek için hiçbir şey yapamazsınız; çünkü artık tarih olmuşlardır.

Süreç ölçütleri, sonuç ölçütünü yönlendiren veya buna yol açan kritik faaliyetleri izler. Sonuç ölçütünün başarısını tahmin ederler ve doğrudan ekipten etkilenirler. Sonuç ölçütüne bir örnek kilo kaybıdır. Hangi faaliyetler veya süreç ölçütleri kilo kaybına neden olur? Diyet ve egzersiz! Doğru beslenme ve egzersiz, kilo verme başarısının habercisidir ve doğrudan etki edebileceğimiz aktivitelerdir. Son derece basit, ama dikkatli olun: En zeki insanlar bile doğrudan etki edemeyecekleri bir sonuç ölçütüne takılıp kalma tuzağına düşerler. Bunun nedeni, sonuçların ölçülmesinin daha kolay olması ve nihai olarak istediğimiz sonucu temsil etmeleridir. Süreç ölçütlerini, WIG® i hareket ettiren bir kaldıraç olarak düşünün.

Süreç Ölçütlerine Göre Hareket Et

Uzun vadeli planlar genellikle çok katıdır. İşletmenin sürekli değişen ihtiyaçlarına ve ortamına uyum sağlayamazlar. 2. Disiplin, başarılması hedefe götürecek olan günlük veya haftalık önlemleri tanımlamanızı gerektirir.

Ardından, her gün veya hafta, ekibiniz bu süreç önçütleri yönlendirecek en önemli eylemleri belirler. Bu şekilde ekibiniz, WIG®’e odaklanmaya devam ederken hızla uyum sağlamalarına olanak tanıyan tam zamanında bir plan oluşturuyor.

Quote PNG

Olmazsa olmaz hedefe odaklanmak daha fazlasını yapmak için bir lider olarak temel düzeninize karşı çıkmanızı ve bunun yerine ekibinizin daha fazlasını başarabilmesi için daha azına odaklanmanızı gerektirir.

— Sean Covey, Uygulamanın 4 Disiplini kitabının ortak yazarı

Ücretsiz Rehber

Stratejik Hedeflerinizi Gerçekleştirin ve Olağanüstü Sonuçlar Yaratın

Uygulamanın 4 Disiplini’ni keşfedin ve önceliklerinizi nasıl uygulayacağınızı öğrenin.

Etkinliğe Kaydolun

Olmazsa Olmaz Stratejilerinizi Uygulayın

Dünyanın en çok satan kitabının baş yazarı Chris McChesney’in strateji uygulaması üzerine gerçekleştirdiği 60 dakikalık webcaste katılın.

01
1. Disiplin

Olmazsa Olmaz Hedeflere Odaklan
Daha Fazla Bilgi Edinin

02
2. Disiplin

Süreç Ölçütlerine Göre Hareket Et

03
3. Disiplin

Cazip Bir Skor Tabelası Tut
Daha Fazla Bilgi Edinin

04
4. Disiplin

Hesap Verebilirlik Temposu Yakala
Daha Fazla Bilgi Edinin

Size özel çözümler sunabilmemiz için bizimle iletişime geçin!

Kişisel Bilgiler
Onay

Request a Demo